Hapësire reklamuese

Bota

U qëllua me 5 plumba, kryeministri sllovak jashtë rrezikut për jetën

Shkruar nga Newsbomb
U qëllua me 5 plumba, kryeministri sllovak jashtë rrezikut për
Kryeministri sllovak Robert Fico

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico është jashtë rrezikut për jetën, por mbetet në terapi intensive katër ditë pasi u qëllua nga një person i armatosur.

"Ai ka dalë nga kërcënimi për jetën e tij, por gjendja e tij mbetet serioze dhe ai kërkon kujdes intensiv," u tha gazetarëve Robert Kaliňák, aleati më i ngushtë politik i Ficos.

Kaliňák tha se Fico do të qëndronte në spitalin e Banska Bystrica për momentin, duke shtuar se gjendja e tij ishte ende shumë e rëndë për ta lejuar atë të transferohej në një spital në kryeqytetin, Bratislavë.

Fico, 59 vjeç, u qëllua të mërkurën ndërsa po ecte për të përshëndetur mbështetësit pas një takimi të qeverisë në qytetin qendror të minierave Handlová.

Kaliňák tha më herët se Fico kishte pësuar katër plagë me armë zjarri, dy të lehta, një të moderuar dhe një të rëndë. Fico iu nënshtrua një operacioni pesë-orësh të mërkurën dhe një operacioni të dytë të premten.

I armatosuri i dyshuar, i identifikuar nga mediat sllovake si ish-roje sigurie dhe poet amator Juraj Cintula, 71-vjeçar, është akuzuar për tentativë vrasje me paramendim dhe është vënë në paraburgim nga një gjykatë penale speciale të shtunën.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese