Hapësire reklamuese

Bota

U mor peng në nëntor të vitit të shkuar, forcat izraelite lirojnë drejtorin e spitalit Al-Shifa

Shkruar nga Newsbomb
U mor peng në nëntor të vitit të shkuar, forcat izraelite
Pamje e pengjeve të liruar

Forcat izraelite kanë liruar ditën e sotme drejtorin e spitalit “Al Shifa” në Gaza, Dr. Mohammed Abu Salmiya pas marrjes peng të tij nëntorin e kaluar.

Sipas mediave të huaja, Dr. Mohammed Abu Salmiya ishte në mesin e 50 palestinezëve që u liruan përtej kufirit lindor të Gazës qendrore dhe jugore.

Personat e liruar u transportuan në Spitalin e Martirëve Al-Aksa në Deir Al-Balah dhe në spitalin Nasser në Khan Younis.

Ushtria izraelite sulmoi spitalin “Al Shifa” më 23 nëntor të vitit të shkuar, ndërsa doktori Abu Salmiya u arrestua së bashku me disa persona të tjerë, pjesë e stafit mjekësor ndërsa udhëtonte nëpër rrugën Salah al-Din nga qyteti i Gazës në zonat jugore të rripit.

Doktori Abu Salmiya i përshkroi kushtet e të burgosurve si tragjike, të paprecedentë në historinë palestineze, me mungesa të mëdha ushqimore dhe poshtërim fizik.

Gjithashtu, ai theksoi nevojën urgjente për veprim vendimtar për lirimin e të gjithë të burgosurve nga burgjet izraelite, duke vënë në dukje se vështirësitë me të cilat përballen të burgosurit janë të pashembullta që nga Nakba.

Izraeli, duke shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas.

Afro 37,900 palestinezë janë vrarë që atëherë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe rreth 87,000 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Mbi tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë rrënoja në mes të një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Shteti hebre akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij ushtarak në qytetin jugor të Rafahut, ku mbi një milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj. 

 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese