Hapësire reklamuese

Bota

Turistët “të padëshiruar” në Barcelonë, protestuesit i sulmojnë me ujë në restorante

Shkruar nga Newsbomb
Turistët “të padëshiruar” në Barcelonë,
Foto nga protesta

Mijëra protestues zbritën në qendër të Barcelonës mbrëmë , duke mbajtur pankarta dhe pistoleta uji kundër pushuesve, duke shprehur kështu zemërimin e tyre ndaj turizmit të tepërt në Spanjë.

Me moton “Mjaft! Le të vendosim kufij për turizmin”, rreth 2,800 persona protestuan përgjatë një lagjeje plazhi të Barcelonës, duke kërkuar që shteti të frenojë fluksin e turistëve që vizitojnë vendin çdo vit.

Protestuesit mbanin pankarta ku shkruhej: “Barcelona nuk shitet” dhe “Turistë shkojnë në shtëpi”.

Disa nga protestuesit përdorën pistoleta uji kundër turistëve që hanin në restorante në vende të njohura. Dëgjoheshin thirrjet "Turistët jashtë lagjes sonë", ndërsa disa ndaluan para hyrjeve të hoteleve.

Kostot gjithnjë në rritje të strehimit të Barcelonës, të cilat janë rritur me 68% në dekadën e fundit, janë një nga çështjet kryesore të protestuesve, së bashku me ndikimin e turizmit në tregtinë lokale dhe kushtet e punës në qytetin me 1.6 milionë banorë.

Qiratë u rritën 18 për qind në qershor nga një vit më parë në qytetet turistike si Barcelona dhe Madridi, sipas faqes së internetit të pasurive të paluajtshme Idealista. Për vite të tëra, qyteti është mbështjellë me mbishkrime kundër turizmit dhe mesazhe të tilla si "turistët shkojnë në shtëpi" që synojnë vizitorët, të cilat disa vendas i fajësojnë për rritjen e çmimeve të pronave dhe formësimin e ekonomisë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese