Hapësire reklamuese

Bota

Trump tha se NATO ka vdekur, reagon Stoltenberg: SHBA-të do të mbeten aleati ynë pavarësisht rezultatit të zgjedhjeve

Shkruar nga Newsbomb

Trump tha se NATO ka vdekur, reagon Stoltenberg: SHBA-të do të mbeten

SHBA-ja do të mbetet një “aleat i fortë” i NATO-s  pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve amerikane, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, disa orë para debatit të parë mes Joe Biden dhe Donald Trump, pothuajse pesë muaj para zgjedhjeve presidenciale do t'i vërë përballë njëri-tjetrit këta dy kandidatë demokratë dhe republikanë.

“Unë pres që SHBA-ja të mbetet një aleat i fortë pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve në SHBA, sepse kjo është në interesin e sigurisë së SHBA-së”, tha Stoltenberg në një intervistë për AFP.

I pyetur për deklaratat e shpeshta nxitëse të ish-kandidatit presidencial Trump kundër NATO-s, Stoltenberg theksoi se kritikat e tij “nuk janë të drejtuara kundër NATO-s, por kundër aleatëve të NATO-s, të cilët nuk marrin pjesë me shuma të mjaftueshme parash në shpenzimet e Aleancës së Atlantikut të Veriut.

'Kjo situatë ka ndryshuar tani", theksoi Sekretari i Përgjithshëm, me 23 nga 32 vendet e NATO-s që tani shpenzojnë të paktën 2% të PBB-së së tyre për shpenzimet ushtarake.

Një rikthim i mundshëm në Shtëpinë e Bardhë të Trump, i cili e ka cilësuar NATO-n "të vjetëruar" mes shumë komenteve të tjera agresive, shqetëson Brukselin dhe shumicën e vendeve anëtare të BE-së.

“Nuk ka garanci në politikë, por pres që SHBA-ja të mbetet një aleat i fortë”, këmbënguli Stoltenberg, i cili largohet nga lideri i NATO-s më 1 tetor, post që e mbajti për 10 vjet.

Ai do të pasohet nga kryeministri holandez në largim Mark Rutte, i cili do të udhëheqë Aleancën në zgjedhjet presidenciale të 5 nëntorit në SHBA.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese