Hapësire reklamuese

Bota

"Tragjedi franceze, bumerang për Macron", ja si e priti shtypi rezultatin e zgjedhjeve

Shkruar nga Newsbomb
"Tragjedi franceze, bumerang për Macron", ja si e priti shtypi
Macron dhe Le Pen

Titujt në shtypin francez dhe në përgjithësi komentet e mediave janë fokusuar në dështimin e thellë të presidentit francez Emmanuel Macron për të thirrur zgjedhje të parakohshme. Kjo gjë i rezultoi kundër tij, duke nxjerrë në pah fituese në raundin e parë të yllit të ekstremit të djathtë, Le Pen.

Gazeta franceze Le Figaro nxjerr në pah në faqen e saj të parë duelin Melenchon-Bardela, me artikullin kryesor, nën titullin: "Tragjedia franceze" . Duke komentuar rezultatin e raundit të parë të djeshëm, historianët i karakterizojnë zgjedhjet me një fjalë: “Fatkeqësi!”.

“Macron donte të bashkonte partinë e qendrës, të përçante të majtën dhe të izolonte “Unitetin Kombëtar” të ekstremit të djathtë. Të gjitha llogaritjet e tij rezultuan të rreme”, thekson publikimi në fjalë.

Gazetat "L'Humanité"  dhe  "Libération" bëjnë thirrje për një "front të bashkuar" , pas shokut të raundit të parë të zgjedhjeve.

Gazeta Liberation flet për një “shok” , duke bërë thirrje për formimin e një blloku që do të frenojë fitoren e ekstremit të djathtë në raundin e dytë të zgjedhjeve (7 korrik). Publikimi përkatës bën thirrje që të dielën të mblidhet një front që do të përplasë ekstremin e djathtë.

Le Monde Gazeta franceze flet për një “front republikan” pas rezultatit të djeshëm të raundit të parë të zgjedhjeve parlamentare.

Partia e ekstremit të djathtë Tubimi Kombëtar (RN) mori rreth 12 milionë vota, gati trefishi i 4.2 milionë votave që mori në zgjedhjet e fundit parlamentare në 2022.

Disa orë pas mbylljes së qendrave të votimit në Francë, gazetarët po flasin për "bastin e dështuar" të Emmanuel Macron, pas vendimit të tij për shpërndarjen e Asamblesë Kombëtare, pasi ai u mund dhe tani është në vendin e tretë.

Gazeta franceze “20 minuta” e përshkruan Emmanuel Macron si një “humbës të madh të raundit të parë” , ndërsa flet për një “ndarje” në kampin e presidentit francez.

Në të njëjtën linjë, rrjeti francez France 24 komenton se partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen , siç pritej, është tashmë forca më e madhe politike në Francë pas performancës së lartë historike në raundin e parë të zgjedhjeve (33.1). 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese