Hapësire reklamuese

Bota

Tjetër incident në avion/ Turbulenca të forta gjatë fluturimit nga Doha në Dublin, plagosen 12 persona

Shkruar nga Newsbomb
Tjetër incident në avion/ Turbulenca të forta gjatë
Qatar Airways

Dymbëdhjetë persona që udhëtonin me një fluturim të Qatar Airways nga Doha në Irlandë u plagosën pasi avioni u godit nga turbulencat. Fluturimi, i cili u ul në Dublin pak para orës 13:00 me orën lokale, u prit nga shërbimet e urgjencës, duke përfshirë Policinë e Aeroportit dhe departamentin tonë të Zjarrfikësve dhe Shpëtimit, për t’i ardhur në ndihmë 12 pasagjerëve të lënduar në bord.

Mediat e huaja raportojnë se incidenti zgjati rreth 20 sekonda dhe ndodhi gjatë shërbimit të ushqimit dhe pijeve. Fluturimi QR107 i Qatar Airways përjetoi turbulenca gjatë fluturimit, ndërsa të plagosur mbetën gjashtë pasagjerë dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit.

Ky incident ndodh vetëm 5 ditë pas goditjes nga turbulencat e një avioni të Singapore Airlines i cili po udhëtonte drejt Londrës. Fatkeqësisht në incidentin e avionit Singaport Airlines humbi jetën një shtetas britanik 73-vjeçar dhe u plagosën 20 persona të tjerë.

Aksidentet ajrore të lidhura me turbulencat janë lloji më i zakonshëm, sipas një studimi të vitit 2021 nga Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit të SHBA.

Rreth 65,000 avionë pësojnë turbulenca të moderuara çdo vit në SHBA, dhe rreth 5,500 përballen me turbulenca të rënda. Megjithatë, këto shifra mund të jenë të destinuara të rriten.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese