Hapësire reklamuese

Bota

Tensionet në Lindjen e Mesme/ Frikë për luftë midis Hezbollahut dhe Izraelit, qyetetarët e Libanit arratisen nga vendi

Shkruar nga Newsbomb
Tensionet në Lindjen e Mesme/ Frikë për luftë midis
Pamje nga qytetarët në aeroportin e Bejrutit

Një numër i madh qytetarësh libanezë janë duke u larguar nga vendi, pas tensioneve në rritje midis Hezbollahut dhe Izraelit.

Aeroporti i Bejrutit po përballet me një fluks të jashtëzakonshëm njerëzish, të cilët kanë marrë valixhet për t’u arratisur duke qenë se i frikësohen nisjes së një konflikti të ri në Lindjen e Mesme, i ngjashëm me shkatërrimin e Gazas.

Izraeli ka zhvendosur një numër të madh trupash dhe mjete ushtarake në kufirin libanez, ndërsa Hezbollahu vazhdon ofensivën duke lëshuar raketa në shtetin hebre.

Në pamjet e publikuara në rrjetin social X, shihen një numër i madh njerëzish në pritje për të marrë biletën e tyre të jetës, fytyrat e të cilëve tregojnë qartësisht panik dhe frikë për të ardhmen e vendit.

Tensionet midis Hezbollahut dhe Izraelit kanë nisur që pas pushtimit të Gazës, ku Hezbollahu shprehet se do ta ndalë ofensivën e tij ushtarake ndaj shtetit hebre vetëm nëse do të ketë një armëpushim në Gaza. 

Përpjekjet diplomatike pë qetësim të situatës vazhdojnë nga ndërkombëtarët dhe liderët e rajonit.

I dërguari i Shteteve të Bashkuara Amos Hochstein, i cili më parë ndihmoi në ndërmjetësimin e një marrëveshjeje detare midis Libanit dhe Izraelit, ishte kohët e fundit në Bejrut për të provuar të lehtësojë tensionet në kufi, konflikt, i cili mund të tërheqë edhe aktorë të tjerë rajonalë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese