Hapësire reklamuese

Bota

Tensionet mes Iranit dhe Izraelit, sekretarja amerikane e Thesarit paralajmëron sanksione

Shkruar nga Newsbomb
Tensionet mes Iranit dhe Izraelit, sekretarja amerikane e Thesarit
Janet YellenTensionet mes Iranit dhe Izraelit kanë nxitur sekretaren amerikane të Thesarit, Janet Yellen, e cila ka paralajmëruar për dëme ekonomike globale. Ajo theksoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shqyrtojnë mundësinë për sanksione të reja ndaj Iranit, për të dënuar ngjarjet e fundit.

"Nga sulmi i kësaj fundjave deri te sulmet e Huthit në Detin e Kuq, veprimet e Iranit kërcënojnë stabilitetin e rajonit dhe mund të shkaktojnë pasoja ekonomike.

Ne kemi vënë në shënjestër mbi 500 individë dhe entitete të lidhura me terrorizmin dhe financimin e terrorizmit nga regjimi iranian dhe përfaqësuesit e tij që nga fillimi i mandatit të administratës. Departamenti i Thesarit nuk do të hezitojë të punojë me aleatët për të përdorur autoritetin e sanksioneve për të vazhduar ndërprerjen e aktivitetit të keq dhe destabilizues të regjimit iranian. Unë pres që ne do të ndërmarrim veprime shtesë sanksionesh kundër Iranit në ditët në vijim", tha Yellen.

FMN-ja dhe Banka Botërore do të organizojnë takimet e tyre këtë javë, ku në rend dite do të jenë dhe tensionet në rritje mes Iranit dhe Izraelit.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese