Hapësire reklamuese

Bota

Të shtënat me armë në një shkollë në Finlandë, mes të plagosurve dhe një vajzë shqiptare

Shkruar nga Newsbomb

Të shtënat me armë në një shkollë në

Një ngjarje e rëndë u shënua ditën e sotme në Finlandë ku një fëmijë 12-vjeçar ka qëlluar me armë zjarri në shkollë.

Si pasojë e të shtënave me armë humbi jetën një 12-vjeçar dhe mbetën të plagosur dy të tjerë. Mes të plagosurve është edhe një vajzë shqiptare e Kosovës. Lajmin e ka bërë me dije Ministria e Jashtme e Kosovës, teksa thuhet se vajza është në gjendje të rëndë.  

“Në lidhje me ngjarjen tragjike që ndodhi sot në qytetin Vanta, respektivisht shkollën Viertola, ku u vra një person dhe dy të tjerë u plagosën, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës nëpërmjet Ambasadës së Republikës së Kosovës në Stokholm ka arritur që të konfirmojë nga familjarët se në mesin e të plagosurve është edhe një vajzë shqiptare nga Kosova.

Këtë të martë, një nxënës 12-vjeçar në një shkollë në Finlandë ka vrarë një fëmijë dhe ka plagosur dy të tjerë. Mes dy të plagosurve është edhe vajza nga Kosova. Reuters ka raportuar se gjendja e të plagosurve nga ky sulm paraqitet e rëndë”, njofton ministria e Kosovës.

Sulmuesi i dyshuar, po ashtu i moshës 12 vjeçare, është ndaluar nga policia. Oficerët u thirrën për incidentin në shkollën Viertola në Vantaa pak pas orës 9 të mëngjesit me kohën lokale të martën.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese