Hapësire reklamuese

Bota

Te dielën raundi i dytë i zgjedhjeve në Franca, Le Pen: Nëse fitoj, do e ndërpres ndihmën ushtarake për Ukrainën

Shkruar nga Newsbomb
Te dielën raundi i dytë i zgjedhjeve në Franca, Le Pen: Nëse
Marine Le Pen/Emmanuel Macron

Në ditët e fundit të fushatës, para raundit të dytë të zgjedhjeve të përgjithshme në Francë, liderja e partisë së ekstremit të djathtë Tubimi Kombëtar (RN) ka thënë se nëse do fitojnë raundin e dytë të zgjedhjeve në Francë, do t’i japë fund ndihmës ushtarake për Ukrainën.

Le Pen paralajmëri se një kryeministre nga partia e saj do të pengonte Kievin të përdorte armë me rreze të gjatë të furnizuara nga Franca për të goditur brenda territorit rus, duke bllokuar gjithashtu propozimin e Presidentit Emmanuel Macron për të dërguar ndihmë ushtarake në tokën ukrainase.

Nëse Emmanuel Macron dëshiron të dërgojë trupa në Ukrainë dhe kryeministri është kundër, atëherë nuk do të dërgohen trupa në Ukrainë”, - tha ajo.

Përveç bllokimit të një dislokimi të mundshëm trupash në Ukrainë, e propozuar nga Macron si një mënyrë për të rritur efektivitetin e trainerëve ushtarakë, Le Pen shtoi se leja e Kievit për të përdorur raketa me rreze të gjatë veprimi të furnizuara nga Franca brenda Rusisë do të revokohej.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese