Hapësire reklamuese

Bota

Sunak premton të rikthejë shërbimin e detyruar ushtarak për 18-vjeçarët

Shkruar nga Newsbomb

Sunak premton të rikthejë shërbimin e detyruar ushtarak për

Rishi Sunak ka njoftuar se një qeveri e ardhshme konservatore do të rikthejë shërbimin e detyrueshëm kombëtar, pasi ai u përpoq të rindezte fushatën e tij zgjedhore pas një fillimi me gabime.

Sipas planit, i cili dukej se ishte përpjekja e tij e fundit për të reduktuar humbjet konservatore duke fituar mbi votuesit që shkojnë drejt Reformës në Mbretërinë e Bashkuar, kryeministri tha të shtunën vonë se çdo 18-vjeçar do të duhej të kalonte kohë në një ushtri konkurruese dhe me kohë të plotë. komision ose kaloni një fundjavë në muaj duke vullnetarizuar në “rezistencën civile”.

Partia tha se vendi duhej të ishte "i hapur dhe i ndershëm" në lidhje me sfidat afatgjata me të cilat po përballet, duke shtuar se skema do të siguronte që të rinjtë të kishin "mundësitë që meritojnë".

Propozimet do të shihnin një "model të ri të guximshëm të shërbimit kombëtar" për 18-vjeçarët që mund t'i bënte ata të zgjedhin të kalojnë një fundjavë në muaj duke bërë vullnetarë në role të tilla si polici special, vullnetar RNLI ose përgjegjës i NHS. Zyrtarët pohuan se kjo do t'u jepte të rinjve "aftësi të botës reale, duke kontribuar për vendin dhe komunitetin e tyre".

Në praktikë, një komision mbretëror do të ngrihej për të hartuar programin e ri të shërbimit kombëtar, duke çuar në një program pilot që do të hapet për aplikime në shtator 2025. Megjithatë, ai do të mbështetet në ligj nga një Akt i Shërbimit Kombëtar.

Konservatorët këmbëngulën se skema nuk përbënte rekrutim, duke deklaruar se pandemia Covid kishte treguar rëndësinë e shërbimit civil. Partia tha se një skemë e re ishte "plotësisht thelbësore".

“Vetëm duke ushqyer kulturën tonë të përbashkët dhe duke nxitur ndjenjën e detyrës, ne mund ta ruajmë kombin dhe vlerat tona për dekadat e ardhshme. Ky është një investim si në karakterin e të rinjve ashtu edhe në sigurinë tonë”, thuhet në njoftim.

Ai këmbënguli se një skemë e ngjashme ishte e suksesshme në Suedi , duke pretenduar se 80% e të rinjve që përfundonin shërbimin kombëtar thanë se do t'ua rekomandonin atë bashkëmoshatarëve të tyre.

Laburistët e kritikuan idenë si një tjetër politikë të pakosto nga konservatorët, të cilët tashmë kanë rritur mundësinë e uljes së taksave që ende nuk i kanë financuar. “Ky është një tjetër angazhim i dëshpëruar, 2.5 miliardë paund i pafinancuar nga një parti konservatore, e cila tashmë ka rrëzuar ekonominë , duke i çuar kreditë hipotekore në rritje, dhe tani ato po i prishin më shumë”, tha një zëdhënës.

“Ky nuk është një plan – është një rishikim që mund të kushtojë miliarda dhe është i nevojshëm vetëm sepse konservatorët i kanë zbrazur forcat e armatosura në përmasat e tyre më të vogla që nga Napoleoni. Britania është mjaftuar me konservatorët , të cilët janë të falimentuar nga idetë dhe nuk kanë plane t'i japin fund kaosit 14-vjeçar. Është koha për të rindërtuar Britaninë me Laburistët.”

Konservatorët thanë se skema do të financohej pjesërisht përmes një shtypjeje për shmangien e taksave prej 1 miliardë funte dhe 1.5 miliardë funte të shpenzuara aktualisht në Fondin e Përbashkët të Prosperitetit në Mbretërinë e Bashkuar. Një skemë e ngjashme u përshkrua në vitin 2010 nga David Cameron . Sipas propozimeve të tij, do të krijohej një program i posaçëm për të rinjtë për 16-vjeçarët për t'i dhënë fund një "humbjeje të kotë të potencialit" midis adoleshentëve. Planet nuk u realizuan kurrë.

Sunak u akuzua për hipokrizi mbi skemën e tij. Në janar, kryeministri qortoi shefin e shtabit të përgjithshëm, Sir Patrick Sanders, pas sugjerimit të tij se Mbretëria e Bashkuar mund të ketë nevojë për një ushtri qytetare për të luftuar Putinin . Zëdhënësi i kryeministrit tha në atë kohë se Sunak nuk ishte dakord me komentet e tij dhe këmbënguli se nuk do të kishte kthim në shërbimin kombëtar, i cili u shfuqizua në vitin 1960.

Figura laburiste gjithashtu akuzuan privatisht konservatorët se i detyronin 18-vjeçarët të rregullonin problemet që kishte krijuar qeveria, duke rritur numrin në ushtri, duke ndihmuar NHS dhe duke riparuar infrastrukturën.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese