Hapësire reklamuese

Bota

Suedia një hap para të gjithëve, gjyshërit tani paguhen për t'u kujdesur për nipërit

Shkruar nga Newsbomb
Suedia një hap para të gjithëve, gjyshërit tani paguhen
Foto ilustruese

Suedia lançoi një ligj të ri novator të hënën që lejon gjyshërit të ndërhyjnë dhe të marrin leje prindërore me pagesë ndërsa kujdesen për nipërit e mbesat e tyre deri në tre muaj të vitit të parë të fëmijës.

Zhvillimi vjen pasi parlamenti suedez miratoi dhjetorin e kaluar propozimin e qeverisë për transferimin e ndihmës prindërore. Kjo vjen 50 vjet pasi vendi skandinav u bë i pari në botë që prezantoi lejen prindërore me pagesë për baballarët dhe jo vetëm për nënat.

Sipas ligjit, prindërit mund të transferojnë një pjesë të ndihmës bujare të pushimit prindëror te gjyshërit e fëmijës. Një çift prindëror mund të transferojë një maksimum prej 45 ditësh tek të tjerët, ndërsa një prind i vetëm mund të transferojë 90 ditë, sipas Agjencisë së Sigurimeve Shoqërore, një agjenci qeveritare që administron sistemin e sigurimeve shoqërore.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese