Hapësire reklamuese

Bota

"STOP LUFTËS"/ Protesta masive në Tel Aviv, dhjetëra njerëz kërkojnë lirimin e pengjeve

Shkruar nga Newsbomb
"STOP LUFTËS"/ Protesta masive në Tel Aviv, dhjetëra
Protesta masive në Tel Aviv

Dhjetëra mijëra protestues u mblodhën në Tel Aviv për të kërkuar që qeveria izraelite të bëjë më shumë për të siguruar lirimin e pengjeve që ende mbahen nga Hamasi në Gaza.

Protestuesit mbanin fotog të disa prej izraelitëve të zënë rob gjatë agresionit të Hamasit në Izrael tetorin e kaluar, kur rreth 250 persona u rrëmbyen.

Protestuesit kanë kërkuar gjithashtu një armëpushim të menjëhershëm për t’i dhënë fund më shumë se tetë muajve të luftimeve në Gaza, të cilat kanë vrarë pothuajse 38,000 palestinezë dhe të paktën 318 ushtarë izraelitë.

Megjithatë ka edhe një element të fortë anti-qeveritar në demonstratat javore me shumë protestues që kërkojnë që kryeministri Benjamin Netanyahu të thërrasë zgjedhje të reja dhe të japë dorëheqjen.

Disa e akuzojnë atë se i jep përparësi mbijetesës së tij politike mbi jetën e pengjeve izraelite.

“Vazhdimi i kësaj lufte nënkupton vrasjen e pengjeve nga qeveria izraelite. Gjaku është në duart tuaja. Herë pas here, Netanyahu e ka sabotuar këtë marrëveshje në momentin e së vërtetës, duke u mburrur me zërin e tij ose përmes një qeverie pa emër. zyrtar, duke thënë se ai nuk do të pranojë t’i japë fund kësaj lufte, nuk duhet lejuar që të sabotojë këtë marrëveshje”, tha Snir Daan, kushëriri i të cilit ende mbahet peng në Gaza.

Hamasi thotë se çdo marrëveshje duhet të përfshijë tërheqjen e plotë të ushtrisë izraelite nga Gaza, por Izraeli ka rënë dakord në parim vetëm për pushime të përkohshme në luftime, duke thënë se çrrënjosja e plotë e Hamasit është një parakusht për sigurinë kombëtare të Izraelit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese