Hapësire reklamuese

Bota

Stoltenberg: NATO mund të marrë përsipër koordinimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë

Shkruar nga Newsbomb
Stoltenberg: NATO mund të marrë përsipër koordinimin e
Sekretari i Përgjithshëm i NATO, Jens Stoltenberg

NATO do të marrë përsipër koordinimin e dërgesave të ndihmave ushtarake në Ukrainë, një rol i mbajtur më parë nga SHBA, në një përpjekje për të ruajtur mekanizmin në rast të zgjedhjes së Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë.

“Unë vlerësoj se ministrat do të miratojnë një plan që parashikon që NATO të marrë përsipër koordinimin e ndihmës (ushtarake) dhe trajnimit në Ukrainë,” - tha Jens Stoltenberg

Deklaratën Stoltenberg  e bëri para gazetarëve në prag të një takimi dy-ditor të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel.

“Aleatët po ndërmarrin veprime vendimtare, duke vazhduar me arrestime dhe procedime ligjore kundër veprimeve armiqësore në vendet e NATO-s me sabotim, akte dhune, sulme kibernetike dhe dezinformim si karakteristika kryesore”, - tha Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, duke siguruar se “Veprimet e Rusisë nuk do të na pengojnë të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese