Hapësire reklamuese

Bota

Sot zgjedhjet në Meksikë, mbi 99 milionë votues do zgjedhin presidenten e parë në historinë e vendit

Shkruar nga Newsbomb
Sot zgjedhjet në Meksikë, mbi 99 milionë votues do zgjedhin
Claudia Sheinbaum dhe Xochitl Galvez në garë për zgjedhjet presidenciale në Meksikë

Këtë të dielë po zhvillohen zgjedhjet presidenciale ku 99 milionë votues do të zgjedhin presidenten e parë femër në historinë e Meksikës.

Favoritja e zgjedhjeve presidenciale është kandidatja e koalicionit të qendrës së majtë, Claudia Sheinbaum e partisë Lëvizja për Rilindjen Kombëtare (MORENA).

Në tre muajt e fushatës, ish-kryetarja e kryeqytetit (2018-2023) mbajti një epërsi mesatare prej 17 pikësh në sondazhe ndaj rivales të saj kryesor, kandidates së qendrës të djathtë Socil Gálvez, e cila mbështetet nga një aleancë e larmishme me tre parti opozitare.

Qendrat e para të votimit hapen në orën 08:00 (15:00 me orën shqipatre), në Gadishullin Jukatan (juglindje), më pas një orë më vonë, në pjesën qendrore të vendit, pra edhe në kryeqytetin Meksikë, ku MORENA do të ketë të luftojë për të mbajtur në duart e tij kryesinë e kryeqytetit.

Dy favoritet priten të votojnë në Mexico City, ashtu si edhe i huaji, Jorge Maines, 38 vjeç, kandidati i Lëvizjes Qytetare (MC).

Rreth 99 milionë votues janë regjistruar në këto zgjedhje, të cilat do të jenë më të mëdhatë e mbajtura ndonjëherë në historinë e ekonomisë së dytë më të madhe të Amerikës Latine, pas Brazilit. Autoritetet kanë njoftuar se do të zbatohen masa të rrepta sigurie. Një total prej 27,000 personeli ushtarak dhe i Gardës Kombëtare do të vendoseshin.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese