Hapësire reklamuese

Bota

Sot përballja e parë mes Trump dhe Biden, rregullat e debatit dhe orari

Shkruar nga Newsbomb
Sot përballja e parë mes Trump dhe Biden, rregullat e debatit dhe
Trump - Biden

Sezoni i zgjedhjeve në SHBA po nxehet dhe debati i parë midis Presidentit Joe Biden dhe rivalit të tij, Donald Trump, është vetëm disa orë larg.

Gjatë verës, dy kandidatët për president do  të nisin me fushatën për zgjedhjet që do të mbahen më 5 nëntor të 2024. Pas mesnate, Biden dhe Trump do të përplasin “brinjët” në një debatë në CNN.

Ky do të jetë edhe përballja e parë mes dy kandidatëve përpara zgjedhjeve të 5 nëntorit, teksa parashikohet të këtë dy të tilla.

Kur dhe ku është debati?

Debati 01:00 pas mesnatës së sotme. Ajo zhvillohet drejtpërdrejt në CNN nga Atlanta, Georgia. BBC do të ketë një ekip reporterësh që do të ofrojnë analiza, kontrolle faktesh dhe reagimet.

Cilat janë rregullat?

Prezantuesit veteran të CNN, Jake Tapper dhe Dana Bash do të moderojnë debatin. Rrjeti thotë se do të zgjasë 90 minuta dhe do të përfshijë dy pauza reklamash. Stafi i fushatës nuk lejohet të ndërveprojë me asnjërin nga kandidatët gjatë rrjedhës së ngjarjes, duke përfshirë çdo pushim.

Secilit kandidat do t'i jepet një stilolaps, një copë letre dhe një shishe me ujë . Ndryshe nga përballjet e tyre të mëparshme, kandidatëve do t'u hiqet mikrofonët, përveç kur është radha e tyre për të folur.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese