Hapësire reklamuese

Bota

Sot dita e fundit e zgjedhjeve për Parlamentin Europian, votojnë miliona qytetarë nga 20 shtete të BE

Shkruar nga Newsbomb
Sot dita e fundit e zgjedhjeve për Parlamentin Europian, votojnë
Votimi për Parlamentin Europian

Procesi i votimit për anëtarët e Parlamentit Evropian ka nisur prej datës 6 qershor dhe përfundon ditën e sotme, 9 qershor në të gjithë Bashkimin Evropian.

Por votimi bëhet në varësi të vendit, shtete të ndryshme europiane kanë votuar në data të ndryshme. Holandezët votuan të enjten, më 6 qershor, kjo u pasua nga Irlanda më 7 qershor dhe më pas Letonia, Malta dhe Sllovakia më 8 qershor. Republika Çeke dhe Italia votuan për dy ditë: përkatësisht 7-8 dhe 8-9 qershor. Në pjesën tjetër të BE-së zgjedhjet do të mbahen sot, më 9 qershor.

Ka pothuajse 360 ​​milionë votues me të drejtë vote në BE. Mosha minimale e votimit ndryshon, por për shumicën e vendeve evropiane është 18 vjeç. Për herë të parë në Gjermani lejohen të votojnë edhe të miturit, pasi mosha e votimit të vendit për zgjedhjet evropiane është ulur nga 18 në 16 vjeç.

Kjo ka rritur numrin e votuesve me të drejtë vote në Gjermani nga rreth 61.5 milionë në vitin 2019 në pak më pak se 65 milionë këtë vit. Gjithsej 720 anëtarë të Parlamentit Evropian (PE) do të zgjidhen mes mijëra kandidatëve.

Ky është më pak anëtarë se në zgjedhjet e fundit, pjesërisht pasi parlamenti u tkurr kur Mbretëria e Bashkuar u largua nga BE në 2020.

Sa deputetë zgjedh secili vend? Shpërndarja e vendeve është si më poshtë:

Gjermania- 96 vende, Franca 81, Italia 76, Spanja 61, Polonia 53, Rumania 33, Holanda 31, Belgjika 22, Greqia, Çekia, Suedia, Portugalia dhe Hungaria nga 21, Austria 20, Bullgaria 17, Danimarka, Finlanda, Sllovakia nga 15, Irlanda 14, Kroacia 12, Lituania 11, Sllovenia dhe Letonia nga 9, Estonia 7 dhe Qipro, Malta e Luksemburgu nga 6 vende.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese