Hapësire reklamuese

Bota

Sjelljet e çuditshme të Biden, Scholz i del në mbrojte: Ai e di shumë mirë se çfarë po bën

Shkruar nga Newsbomb

Sjelljet e çuditshme të Biden, Scholz i del në mbrojte: Ai e di

Kancelari gjerman Olaf Scholz tregoi mbështetje dhe besim të fortë në udhëheqjen e presidentit amerikan Joe Biden mes shqetësimeve në rritje për mprehtësinë mendore të Biden dhe spektrin e rikthimit të ish-presidentit Donald Trump në detyrë.

Në një intervistë me mediat Axel Springer në periferi të samitit të G7 në Itali të shtunën, Scholz dha garanci se Biden "e di saktësisht se çfarë po bën" dhe mund të sigurojë udhëheqje kritike ndërsa grupi i liderëve globalë përballet me një rrjet kompleks të çështjet, duke përfshirë zjarret e shumta dhe zgjedhjet e kontestuara ashpër që kërcënojnë të përmbysin status quo-në ndërkombëtare. POLITICO është në pronësi të Axel Springer.

"Unë mendoj se Joe Biden është dikush që është shumë i qartë, që e di saktësisht se çfarë po bën dhe që është një nga politikanët më me përvojë në botë, veçanërisht kur bëhet fjalë për politikën ndërkombëtare," tha Scholz, duke vlerësuar praninë e presidentit në konferencën e G7. “Në një situatë të vështirë si kjo, ku një luftë po zhvillohet pikërisht këtu në Evropë, pasi Rusia pushtoi Ukrainën, ku shumë e shumë konflikte të tjera po shpërthejnë në mbarë botën, kjo është një pasuri, një gjë e mirë, dhe për këtë arsye unë mundem vetëm thuaj se ky është një njeri që e di saktësisht se çfarë po bën.”

Komentet e Scholz vijnë në një kohë kur SHBA dhe aleatët e saj ndërkombëtarë janë në gatishmëri të shtuar, pasi konfliktet globale – duke përfshirë luftën e Rusisë në Ukrainë dhe luftën e Izraelit në Gaza – vazhdojnë të përshkallëzohen dhe problemet komplekse si ndryshimi i klimës bëhen më urgjente.

Në të njëjtën intervistë, Scholz adresoi shqetësimet se Gjermania po bllokon raundin e fundit të sanksioneve të BE-së kundër Rusisë, duke siguruar se paketa "nuk është e bllokuar", por përkundrazi në diskutim.

Duke shtuar pasigurinë e momentit, zgjedhjet e fundit të BE-së tregojnë për një lëvizje drejt së djathtës ekstreme, duke çuar në shqetësime për mbështetjen e vazhdueshme ndërkombëtare për Ukrainën.

Zgjedhjet e afërta presidenciale amerikane hedhin gjithashtu një hije mbi takimin e G7 , pasi Biden përballet me një elektorat amerikan të shqetësuar për inflacionin dhe emigracionin dhe i frustruar me politikën e tij të jashtme të turbullt në Gaza dhe Ukrainë.

Nëse Trump do të mbizotërojë mbi Biden në nëntor, ish-presidenti u ka premtuar të gjithëve, përveçse do të flakë nga dritarja angazhimet ndërkombëtare të SHBA-së, duke përfshirë kërcënimin për t'u tërhequr nga NATO nëse partnerët "nuk paguajnë".

Komentet e Trump në NATO kanë tërhequr shumë diskutime nga udhëheqësit rreth heqjes dorë të mundshme nga Shtetet e Bashkuara të përgjegjësisë ndërkombëtare, por Scholz duket se i ka hequr këto shqetësime.

"Unë mendoj se ka shumë të ngjarë që presidenti aktual të mund të fitojë zgjedhjet," tha Scholz, duke shtuar se ai mendon se spekulimet e shfrenuara mbi rezultatin e zgjedhjeve në SHBA janë "pak të çuditshme".

Duke nënvizuar besimin e tij në udhëheqjen e Bidenit, Scholz vuri në dukje hapat si në politikën e brendshme ashtu edhe në atë të jashtme gjatë presidencës së tij, të cilat ai beson se forcojnë shanset elektorale të Biden.

“Ai ka ndjekur një politikë që ka çuar në zhvillimin e duhur ekonomik në vend, që ka ndihmuar të sigurohet se paqja dhe siguria janë në duar të mira dhe se SHBA-ja në fakt po luan rolin e saj në botë”, tha Scholz. "Dhe së treti, sigurisht, sepse ai është i përkushtuar ndaj bashkimit dhe kohezionit në vendin e tij."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese