Hapësire reklamuese

Bota

Situata e tensionuar me Iranit dhe Izraelit, Gjermania këshillon qytetarët e saj të largohen

Shkruar nga Newsbomb

Situata e tensionuar me Iranit dhe Izraelit, Gjermania këshillon

Për shkak të situatës së tensionuar në Lindjen e Mesme, ambasada gjermane ka këshilluar qytetarët e sa të largohen nga Irani. Kjo asi ditët e fundit një sulm në Iran la disa të vdekur.

Për këtë sulm irani ka akuzuar Izraelin dhe paralajmëroi se do i kundërpërgjigjet me sulme.

Për këtë arsye zyrat e jashtme gjermane paralajmëruan se ekzistonte rreziku i përshkallëzimit të papritur të situatës së Teheranit me Izraelin dhe gjithashtu arrestimi arbitrar në vend.

 “Në tensionet aktuale, veçanërisht midis Izraelit dhe Iranit, ekziston rreziku i një përshkallëzimi të papritur”, shkruante në një paralajmërim udhëtimi. Nuk mund të përjashtohet që rrugët e transportit ajror, tokësor dhe detar të mund të preken.”

“Qytetarët e dyfishtë me kombësi iraniane dhe gjermane janë veçanërisht në rrezik”, thuhet në paralajmërim.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese