Hapësire reklamuese

Bota

Sir Keir Starmer emëron dy figura nga epoka e Tony Blair

Shkruar nga Newsbomb
Sir Keir Starmer emëron dy figura nga epoka e Tony Blair
Douglas Alexander - Jacqui Smith

Dy ish-ministra të kabinetit, të cilët shërbyen nën Tony Blair dhe Gordon Brown, u janë dhënë role ministrore nga Sir Keir Starmer, i cili fitoi zgjedhjet thellë pak ditë më parë në Britani.

Ish-sekretarja e Brendshme Jacqui Smith do t'i bashkohet Dhomës së Lordëve për t'u bërë ministrja e arsimit të lartë, tha Downing Street.

Ndërsa Douglas Alexander, i cili mbajti disa role kabineti në qeverinë e fundit laburiste, tani është ministër biznesi pasi u kthye si deputet për herë të parë që nga humbja e mandatit të tij në 2015.

Postet e reja janë pjesë e një numri të vogël emërimesh të reja ministrore të bëra nga kryeministri në ditën e tij të parë të plotë në detyrë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese