Hapësire reklamuese

Bota

Shtëpia e Bardhë shuan dyshimet: Biden nuk ka probleme me shëndetin

Shkruar nga Newsbomb

Shtëpia e Bardhë shuan dyshimet: Biden nuk ka probleme me

Performanca e tmerrshme e Presidentit Joe Biden në debatin presidencial të 27 qershorit ka ngritur shqetësime për moshën, shëndetin dhe aftësinë e tij për të udhëhequr qeverinë federale.

Zyrtarët e administratës kanë fajësuar përgjigjet e tij të ngatërruara dhe ndonjëherë të padeshifrueshme në debatin me republikanin Donald Trump për një ftohje të kokës, jet lag dhe përgatitje të dobët në Camp David. Por në moshën 81-vjeçare, Biden ka gjetur se shëndeti i tij është një çështje kyçe për shumë votues që shkojnë në zgjedhjet e nëntorit. Dr. Kevin O'Connor, mjeku i Bidenit, bëri komentin e tij të parë që nga debati të hënën vonë, pasi sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre u përpoq të adresonte pyetjet në lidhje me shëndetin e presidentit në konferencën e lajmeve të së hënës.

Sa shpesh viziton presidenti një mjek?

Biden ka provime të gjera fizike vjetore, tha Jean-Pierre. Ajo shtoi se shumica e amerikanëve nuk e kuptojnë masën e kujdesit mjekësor që i ofrohet presidentit, pasi shumë njerëz janë me fat nëse arrijnë të vizitojnë mjekët e tyre një ose dy herë në vit. Në të kundërt, njësia mjekësore e presidentit "sapo largohet nga rezidenca" në Shtëpinë e Bardhë. "Disa herë në javë," Biden bën një "kontroll verbal me mjekun e tij ndërsa ai është duke ushtruar," tha Jean-Pierre, duke shtuar se ai kishte një kontroll të hënën.


Ka pasur konfuzion nëse Biden e pa mjekun e tij për të ftohtin e tij pas debatit presidencial më 27 qershor. Shtëpia e Bardhë fillimisht tha se nuk kishte asnjë ekzaminim mjekësor, por më vonë tha se kishte një "kontroll të shkurtër verbal" dhe ishte përcaktoi se nuk kishte nevojë për provim.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë përsëriti frazën "tri herë" në 17 raste gjatë konferencës së së hënës. Ajo theksoi se të tre takimet me një neurolog ishin të lidhura me provimet fizike vjetore të presidentit. Por Jean-Pierre nuk pranoi të thoshte se ku e kishte vizituar Biden neurologun – nëse vizitat ishin në Qendrën Mjekësore Ushtarake Kombëtare Walter Reed apo diku tjetër. "Unë nuk kam asgjë për të thënë për vendndodhjen," tha ajo.

A kanë gjetur provimet fizike të Bidenit shenja të Parkinsonit ose sëmundjeve të tjera neurologjike?

Jo sipas raportit të më të fundit fizik të presidentit, të lëshuar në shkurt. Jean-Pierre citoi atë dokument të hënën në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve.

Ajo letër thoshte "një ekzaminim jashtëzakonisht i detajuar neurologjik ishte përsëri qetësues" në atë që nuk kishte gjetje në përputhje me një goditje në tru, sklerozë të shumëfishtë, Parkinson ose sklerozë anësore në rritje. Letra shtoi se nuk u zbuluan dridhje ose "dobësi motorike". Shkruar nga mjeku i Biden, O'Connor, letra shtonte se Biden "demonstron shkathtësi të shkëlqyer motorike".

Pse një neurolog i specializuar në Parkinson ka vizituar Shtëpinë e Bardhë?

Regjistrat e vizitorëve tregojnë se Dr. Kevin Cannard, një neurolog që ka kryer kërkime për sëmundjen e Parkinsonit, shkoi në Shtëpinë e Bardhë tetë herë midis korrikut 2023 dhe marsit të kaluar.

Jean-Pierre nuk pranoi të konfirmonte emrin e mjekut ose të thoshte pse po shkonte në Shtëpinë e Bardhë. Ajo u tha gazetarëve se kjo ishte për arsye sigurie dhe vuri në dukje se njësia mjekësore e Shtëpisë së Bardhë trajton më shumë njerëz sesa thjesht presidenti. "Ka mijëra personel ushtarak që vijnë në këtë Shtëpi të Bardhë," tha Jean-Pierre. "Shumë prej tyre marrin kujdesin nga njësia mjekësore e Shtëpisë së Bardhë dhe kështu ne duhet të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm."

Më vonë të hënën, O'Connor lëshoi ​​një letër me lejen e Bidenit dhe Cannard-it dhe konfirmoi se Cannard kishte qenë neurologu që vlerësoi presidentin në secilën nga tre studimet e tij fizike që kur ai mori detyrën.

Por shumica e vizitave të Cannard në Shtëpinë e Bardhë ishin në përputhje me rolin e tij si specialist i bashkangjitur në Njësinë Mjekësore të Shtëpisë së Bardhë, duke trajtuar pacientët atje për një gamë të gjerë çështjesh neurologjike gjatë një duzinë vitesh, tha O'Connor.

Cannard bëri udhëtime të ngjashme në Shtëpinë e Bardhë gjatë administratës së Obamës, sipas regjistrave të vizitorëve dhe gjatë administratës Trump - e cila nuk publikoi regjistrat e vizitorëve - sipas një personi të njohur me çështjen, i cili foli në kushte anonimiteti.

Cannard pati një vizitë me mjekun personal të Biden këtë janar në klinikën e Rezidencës së Shtëpisë së Bardhë, disa javë përpara vizitës fizike të presidentit në shkurt. O'Connor përsëriti se gjetjet e asaj fizike që nuk zbuluan shenja të ndonjë çrregullimi neurologjik.

“Presidenti Biden nuk ka vizituar një neurolog jashtë aktivitetit fizik të tij vjetor”, tha O'Connor në letrën e tij.

A mundet Biden të heqë dorë nga të drejtat e tij dhe të bëjë publike të dhënat e tij të plota mjekësore?

Në konferencën e lajmeve të së hënës, Jean-Pierre u pyet nëse Biden mund të zgjidhte të publikonte të dhënat e tij të plota mjekësore. Ajo tha se presidenti kishte "ndarë një raport gjithëpërfshirës mjekësor që është mjaft i detajuar" dhe në përputhje me atë që u dha nga ish-presidentët Barack Obama dhe George W. Bush. Senatori John McCain, në vitin 2008, i lejoi gazetarët të rishikonin më shumë se 1100 faqe të të dhënave të tij mjekësore kur ai po konkurronte për president në moshën 71-vjeçare, gjë që do ta bënte atë presidentin më të vjetër të zgjedhur në atë kohë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese