Hapësire reklamuese

Bota

Shpresë për t'i dhënë fund luftës në Gaza, presidenti Biden prezanton propozimin e Izraelit

Shkruar nga Newsbomb
Shpresë për t'i dhënë fund luftës në Gaza,
Luftimet ne Gaza - Presidenti Joe Biden

Presidenti amerikan Joe Biden i ka kërkuar Hamasit të pranojë një propozim të ri izraelit për t'i dhënë fund konfliktit në Gaza, duke thënë se "është koha që kjo luftë të përfundojë".

Propozimi me tre pjesë do të fillonte me një armëpushim gjashtë-javor, në të cilin Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) do të tërhiqeshin nga zonat e populluara të Gazës.

Do të kishte gjithashtu një "rritje" të ndihmave humanitare, si dhe një shkëmbim të disa pengjeve për të burgosurit palestinezë.

Marrëveshja përfundimisht do të çonte në një "ndërprerje të përhershme të armiqësive" dhe një plan të madh rindërtimi për Gazën. Hamasi tha se e sheh propozimin "pozitivisht".

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë të premten, Biden tha se faza e parë e planit të propozuar do të përfshijë një "armëpushim të madh dhe të plotë", tërheqjen e forcave të IDF nga zonat e populluara dhe shkëmbimin e pengjeve për të burgosurit palestinezë.

"Ky është me të vërtetë një moment vendimtar," tha ai. "Hamasi thotë se dëshiron një armëpushim. Kjo marrëveshje është një mundësi për të provuar nëse ata e duan vërtet këtë."

Armëpushimi, shtoi ai, do të lejojë më shumë ndihma humanitare të arrijnë në territorin e rrethuar, me "600 kamionë që transportojnë ndihma në Gaza çdo ditë".

Faza e dytë do të kthente të gjithë pengjet e mbetur të gjallë, duke përfshirë ushtarët meshkuj. Më pas, armëpushimi do të bëhej "ndërprerja e armiqësive, përgjithmonë".

Faza e tretë e propozimit do të shihte kthimin e eshtrave përfundimtare të çdo pengu të vdekur izraelitë, si dhe një "plan të madh rindërtimi" me ndihmën e SHBA dhe ndërkombëtare për të rindërtuar shtëpitë, shkollat ​​dhe spitalet në Gaza.

Në fjalimin e tij, zoti Biden pranoi se negociatat midis fazave një dhe dy do të ishin të vështira.

Midis atyre që i kanë kërkuar Hamasit të pajtohet me propozimin ishte Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, David Cameron, i cili tha në X se grupi "duhet ta pranojë këtë marrëveshje në mënyrë që të shohim një ndalesë në luftime".

"Ne kemi argumentuar prej kohësh se ndalimi i luftimeve mund të kthehet në një paqe të përhershme nëse të gjithë jemi të përgatitur për të ndërmarrë hapat e duhur," shtoi Cameron. “Ta shfrytëzojmë këtë moment dhe t’i japim fund këtij konflikti”.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres e përshëndeti gjithashtu zhvillimin në një postim në X, i njohur më parë si Twitter. Ai tha se bota kishte "dëshmuar shumë vuajtje [dhe] shkatërrim në Gaza" dhe tha se ishte "koha për të ndaluar".

"Unë e mirëpres iniciativën e [Presidentit] Biden [dhe] inkurajoj të gjitha palët që të shfrytëzojnë këtë mundësi për një armëpushim, lirim të të gjithë pengjeve, akses të garantuar të papenguar humanitar [dhe] në fund të fundit një paqe të qëndrueshme në Lindjen e Mesme," shtoi ai.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese