Hapësire reklamuese

Bota

SHBA pret që Irani të kryejë sulm të drejtpërdrejtë ndaj Izraelit, Biden paralajmëron Teheranin: Mos!

Shkruar nga Newsbomb
SHBA pret që Irani të kryejë sulm të
Presidenti amerikan, Joe Biden

SHBA pret që Irani të kryejë sulme kundër objektivave të shumta brenda Izraelit në ditët në vijim dhe është e gatshme të ndihmojë në kapjen e çdo arme të lëshuar kundër aleatit të saj, thonë burimet për CNN, pasi administrata Biden është në gatishmëri të lartë për atë që mund të jetë shpërthimi i një periudhë shumë të paqëndrueshme në Lindjen e Mesme.

Presidenti Joe Biden parashikoi të premten se sulmet e Iranit do të vinin "më herët se vonë" dhe kërkoi të lëshonte edhe një herë një paralajmërim të ashpër publik, duke thënë se mesazhi i tij për Teheranin ishte thjesht: "Mos".

Fillimi i një konflikti shtet-në-shtet midis Iranit dhe Izraelit do të shënonte një përshkallëzim serioz në rajon – një skenar që SHBA-të kanë shpresuar ta shmangin që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas në tetor.

Që nga e premtja vonë, Amerika beson se përfaqësuesit iranianë mund të përfshiheshin gjithashtu në sulmet e ardhshme, sipas një zyrtari të lartë të administratës dhe një burimi të njohur me inteligjencën, dhe se objektivat ka të ngjarë të jenë brenda Izraelit dhe rreth rajonit.

Gatishmëria e SHBA-së për të kapur armët e lëshuara drejt Izraelit shënoi një tregues të qartë të nivelit të bashkëpunimit të vazhdueshëm midis dy ushtrive.

Shtetet e Bashkuara kanë vëzhguar Iranin duke lëvizur asetet ushtarake brenda vendit, duke përfshirë dronët dhe raketat e lundrimit, duke sinjalizuar se ai po përgatitet të sulmojë objektivat izraelite nga brenda territorit të tij, sipas dy personave të njohur me inteligjencën amerikane. Njëri prej njerëzve tha se SHBA-ja kishte vëzhguar Iranin duke përgatitur deri në 100 raketa lundrimi.

Nuk ishte e qartë nëse Irani po përgatitet të godasë nga territori i vetë si pjesë e një sulmi fillestar, apo nëse po përpiqet të pengojë Izraelin ose SHBA-në nga kryerja e një kundërsulmi të mundshëm në territorin e tij.

"Ne jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit," u tha presidenti Biden gazetarëve. "Ne do të mbështesim Izraelin, do të ndihmojmë në mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses."

Biden, i cili paralajmëroi këtë javë se Irani po kërcënonte një "sulm të rëndësishëm" ndaj Izraelit, ka marrë përditësime të vazhdueshme mbi situatën nga ekipi i tij i sigurisë kombëtare. SHBA dhe disa vende të tjera, duke përfshirë Britaninë dhe Francën, lëshuan udhëzime të reja udhëtimi për punonjësit e qeverisë në Izrael, ndërsa kërcënimi iranian po afrohej.

Forcat e marinës amerikane në Detin e Kuq kanë kapur më parë raketa me rreze të gjatë të lëshuar nga Huthi në Jemen drejt Izraelit. Forcat amerikane në Irak dhe Siri gjithashtu mund të përgjojnë dronët dhe raketat që synojnë veriun e Izraelit, në varësi të vendndodhjes nga e cila janë lëshuar.

Departamenti i Mbrojtjes po lëviz gjithashtu asete shtesë në rajonin e Lindjes së Mesme "për të forcuar përpjekjet rajonale të parandalimit dhe për të rritur mbrojtjen e forcave për forcat amerikane", tha një zyrtar amerikan i mbrojtjes për CNN, ndërsa Izraeli dhe SHBA po përgatiten për një sulm të mundshëm iranian.

CNN raportoi në fillim të kësaj jave se një sulm iranian ndaj Izraelit ka të ngjarë të kryhet nga forcat iraniane në rajon dhe jo nga Irani drejtpërdrejt, sipas dy personave të njohur me inteligjencën amerikane për këtë çështje.

Teherani është i kujdesshëm ndaj një përshkallëzimi dramatik të luftimeve, thanë burimet, dhe nuk dëshiron t'i japë SHBA-së ose aleatëve të saj një justifikim për të sulmuar drejtpërdrejt Iranin.

Një goditje e drejtpërdrejtë ndaj Izraelit nga Irani është një nga skenarët më të keq për të cilin po përgatitet administrata e Biden, pasi do të garantonte përshkallëzimin e shpejtë të një situate tashmë të trazuar në Lindjen e Mesme. Një goditje e tillë mund të çojë në zgjerimin e luftës Izrael-Hamas në një konflikt më të gjerë rajonal – diçka që Biden ka kërkuar prej kohësh ta shmangë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese