Hapësire reklamuese

Bota

SHBA paralajmëron Hezbollah: Izraeli po bëhet gati për një ofensivë në Liban, nuk e ndalim dot sulmin

Shkruar nga Newsbomb
SHBA paralajmëron Hezbollah: Izraeli po bëhet gati për një
Bombardime në Liban

SHBA ka paralajmëruar Hezbollahun se Izraeli po bëhet gati për sulmin e radhës në Liban dhe ajo nuk mund të bëjë asgjë për ta ndaluar.

I dërguari special për Lindjen e Mesme, Amos Hochstein dërgoi në udhëtimin e tij të fundit në Liban, një mesazh të qartë për milicët shitë, aleatë të Iranit, nga presidenti Joe Biden.

Sipas burimeve, Uashingtoni do të ndihmojë Izraelin në rast të një reagimi nga Hezbollahu. Nëse ka raketa në qytetet izraelite, Uashingtoni, “mund të lëvizë drejt mbështetjes më të drejtpërdrejtë ushtarake” kundrejt Tel-Avivit. “Izraeli duhet të bëjë atë që duhet të bëjë,” tha një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes në kushte anonimati për Politico.

Zyrtarët amerikanë kanë frikë se një betejë e plotë midis Izraelit dhe Hezbollah, i cili, ashtu si Hamasi, mbështetet nga Irani, por është më i fortë dhe i armatosur më mirë, mund ta çojë rajonin në një luftë gjithëpërfshirëse. Ky është një skenar që ata kanë kërkuar ta parandalojnë që kur shpërtheu lufta Izrael-Hamas tetorin e kaluar.

“Ne mendojmë se duhet të ketë një zgjidhje diplomatike për konfliktin përtej kufirit Izrael-Liban, që po i mban dhjetëra mijëra familje në secilën anë të kufirit të mos kthehen në shtëpitë e tyre”, - tha Matthew Miller, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese