Hapësire reklamuese

Bota

SHBA dhe BE synojnë sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmit ndaj Izraelit

Shkruar nga Newsbomb
SHBA dhe BE synojnë sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmit ndaj
 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian thonë se janë duke menduar vendosjen e sanksioneve të mëtejshme ndaj Iranit, pas sulmit të tij ndaj Izraelit në fundjavë.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se ajo priste të ndërmerrte veprime "në ditët në vijim", ndërsa shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se blloku po punonte për këtë.

Sulmi i parë i drejtpërdrejtë i Iranit ndaj Izraelit të shtunën me rreth 300 raketa dhe dronë të lëshuar nga Irani, Iraku, Siria dhe Jemeni, ku shumica u rrëzuan nga Izraeli dhe aleatët e tij.

Teherani tha se sulmi ishte hakmarrje për një sulm të supozuar ajror izraelit në konsullatën e tij në Siri më 1 prill, në të cilin u vranë 13 persona.

Deri më tani, Izraeli duket se është kundërpërgjigjur vetëm me një ofensivë diplomatike. Ministri i Jashtëm i saj u kërkoi më shumë se 30 vendeve të vendosin sanksione ndaj programit raketor të Iranit.

Aji gjithashtu ka bërë thirrje që Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), një forcë e madhe ushtarake, politike dhe ekonomike në Iran, të cilësohet një organizatë terroriste, diçka që SHBA e ka bërë tashmë, por Britania e Madhe jo.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese