Hapësire reklamuese

Bota

Scholz: E drejta e Ukrainës për të përdorur armë aleate në territorin rus është në përputhje me ligjin ndërkombëtar

Shkruar nga Newsbomb
Scholz: E drejta e Ukrainës për të përdorur armë aleate
Kancelari gjerman, Olaf Scholz

“Ukraina ka të drejtë, sipas ligjit ndërkombëtar, të përdorë armë gjermane kundër objektivave në rajonin kufitar rus”.

Kështu është shprehur kancelari gjerman, Olaf Scholz, duke rikonfirmuar ndryshimin e qëndrimit të qeverisë gjermane. Ai gjithashtu deklaroi se negociatat e mundshme të paqes me Rusinë "janë ende shumë larg".

“Rusia hapi një front të ri kundër Kharkivit pranë kufirit dhe së bashku me partnerët ne ramë dakord që Ukraina ka, sipas ligjit ndërkombëtar, të drejtën të mbrohet nga sulmet në territorin e saj, qytetet dhe qytetarët e saj dhe të përdorë armët që ne dhe aleatët ofrojnë”, tha kancelarja nga foltorja e Bundestagut , duke shtuar se vendimi u mor pas shumë mendimeve.

Scholz në të njëjtën kohë siguroi qytetarët se do të bëjë gjithçka për të siguruar që Gjermania të mos tërhiqet në luftën e Rusisë kundër Ukrainës.

"Është e drejtë që ne të koordinohemi ngushtë me aleatët tanë përsëri dhe përsëri përpara se të marrim vendime të tilla afatgjata dhe qytetarët mund të mbështeten tek ne që të veprojmë gjithmonë me mençuri dhe të peshojmë me kujdes rreziqet," vazhdoi ai.

“Si kancelare, kam këtë përgjegjësi, të siguroj që asnjë fëmijë i lindur në Gjermani të mos përjetojë luftë në vendin tonë. Ky për mua është prioriteti absolut ”, tha ai dhe pranoi se shumë qytetarë kishin frikë se lufta në Ukrainë mund të përshkallëzohej dhe të rrezikonte paqen dhe sigurinë në Gjermani.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese