Hapësire reklamuese

Bota

Santorini “made in China”, kinezët kopjojnë edhe ishullin grek (VIDEO)

Shkruar nga Newsbomb

 

Santorini “made in China”, kinezët kopjojnë edhe ishullin
Santorini Dali në Kinë

 

I shtrirë në 3700 hektarë në anën e maleve Cangshan, Kinë ndodhet një kopje perfekte e Santorinit të Greqisë.

"Fake Santorini" ose "Santorini i rremë" quhet resorti që ka kopjuar rrugicat ikonike të ishullit me kalldrëm të bardhë dhe dritaret blu. Njësoj si në ishullin ikonik grek, edhe Santorini Dali ofron frappe të akullt, qiell blu dhe diell.

Santorini Dali është një pronë prej 3700 hektarësh e ndërtuar me një kosto të madhe prej mbi 8 miliardë juanë (1 miliard euro).

Santorini “made in China”, kinezët kopjojnë edhe ishullin
 

Ky vendpushim i mrekullueshëm është frymëzuar nga arkitektura blu dhe e bardhë e Santorinit duke u ofruar njerëzve një paraqitje të shkurtër të bukurisë mesdhetare. Kjo kopje e bukur kap në mënyrë të përsosur thelbin e tërheqjes ikonike të Santorinit. 

Resorti ndodhet afër një liqeni mahnitës lokal dhe përfshin akomodime të bukura, dyqane të vogla dhe restorante autentike me temë greke. Kupolat ikonike blu dhe rrugicat e ngushta të zbardhura ofrojnë një përvojë autentike të Santorinit për kinezët që nuk janë në gjendje të vizitojnë ishullin grek.

Fotografitë e Santorinit të Kinës janë bërë virale në të gjitha platformat e mediave sociale dhe këto imazhe magjepsëse që atëherë kanë tërhequr udhëtarët veçanërisht vendas për të eksploruar resortin, kryesish personazhet VIP në Kinë.

Madje një sërë çiftesh po zgjedhin resortin për dasmat e tyre në sfondin e këtij ambienti piktoresk.

Santorini “made in China”, kinezët kopjojnë edhe ishullin
 
Santorini “made in China”, kinezët kopjojnë edhe ishullin
 

 

Santorini “made in China”, kinezët kopjojnë edhe ishullin
 

Studimet e fundit tregojnë se Santorini renditet si destinacioni i dytë më i mirë për muajin e mjaltit në nivel global, pas Balit, duke marrë parasysh faktorë të tillë si përballueshmëria dhe zgjedhjet romantike të ngrënies.

Ndërsa vetë Santorini qëndron si një fener për turistët në mbarë botën, duke i tërhequr ata me sharmin e tij të pamohueshëm. Ishulli krenohet me një sërë atraksionesh të jashtëzakonshme duke përfshirë plazhe të pacenuara, kuzhinë të këndshme dhe, natyrisht, pamje të lë pa frymë.

Gjatë shekujve të aktivitetit vullkanik, Santorini ka krijuar identitetin e vet me plazhe me rërë të kuqe, rërë të zezë dhe guralecë, duke e bërë atë të dallohet mes ofertave bregdetare të Greqisë për shkak të gjeologjisë së saj unike.

Ndër plazhet e tij të famshme, Plazhi i Kuq mbretëron suprem, me rërën e tij të kuqërremtë të vendosur në sfondin e një shkëmbi të kuq të lartë. Pastaj është hapësira me guralecë e plazhit të Kamarit dhe brigjet e zezakëve të plazhit të Perissës, që të dyja ofrojnë ujëra të qeta. Megjithatë, lundrimi në plazhet e Santorinit rezulton paksa sfidues për shkak të terrenit të tij të thyer në krahasim me brigjet më të aksesueshme të Mykonos.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese