Hapësire reklamuese

Bota

Rusia zgjeron stërvitjet bërthamore në kufijtë evropianë me vendet e NATO-s

Shkruar nga Newsbomb

Rusia zgjeron stërvitjet bërthamore në kufijtë

Rusia njoftoi pjesëmarrjen e ushtarëve dhe marinarëve nga sektori ushtarak verior i Leningradit, i cili kufizohet me Norvegjinë, Finlandën, Poloninë, Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë, anëtarë të NATO-s , në shkollat ​​e mesme për zhvillimin e armëve bërthamore taktike. 

Me këtë lëvizje, Moska zgjeron zonën gjeografike të shpallur më parë për shkollat ​​e mesme për të përfshirë ushtarë nga sektorët ushtarakë që shtrihen pothuajse në të gjithë gjatësinë e kufijve evropianë të Rusisë, nga Oqeani Arktik deri në Detin e Zi.

Presidenti Vladimir Putin urdhëroi stërvitjet, të cilat u njoftuan muajin e kaluar që të mbaheshin në Sektorin Ushtarak Jugor në kufirin me Ukrainën, pas asaj që Rusia i përshkroi si indikacione nga zyrtarët perëndimorë se ata do të lejonin Ukrainën të godiste thellë në Rusi duke përdorur armë perëndimore.

“Personeli i njësisë raketore të Sektorit Ushtarak të Leningradit po praktikon misione stërvitore luftarake ”, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes në një deklaratë për gjimnazet.

Këto përfshinin sigurimin e municioneve speciale të trajnimit për sistemin e raketave operacionale-taktike Iskander-M, pajisjen e mjeteve lëshuese me to dhe avancimin e tyre të fshehtë në zonën e caktuar të vendndodhjes për t'u përgatitur për lëshimet e raketave, shtoi ai.

"Ekuipazhet e anijeve të marinës të përfshira në trajnim do të pajisin raketat e lundrimit detar me koka të veçanta bedel dhe do të hyjnë në zonat e përcaktuara të patrullimit," tha ministria.

Sektori ushtarak i Leningradit shtrihet nga kufiri me Norvegjinë në veri deri në Bjellorusi dhe përfshin Flotën Veriore dhe enklavën e Kaliningradit në Detin Baltik midis Lituanisë dhe Polonisë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese