Hapësire reklamuese

Bota

Rusia reagon për vdekjen e presidentit iranian: Ebrahim Raisi ishte një mik i vërtetë

Shkruar nga Newsbomb
Rusia reagon për vdekjen e presidentit iranian: Ebrahim Raisi ishte
Sergei Lavrov

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov shprehu ngushëllime për vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi, duke e përshëndetur atë si një patriot të vërtetë të Republikës Islamike dhe një mik të besueshëm të Rusisë.

“Në Rusi, presidenti i Iranit E. Raisi dhe ministri i Jashtëm i Iranit H. Amir-Abdollahian njiheshin si miq të vërtetë dhe të besueshëm të vendit tonë.

Roli i tyre në forcimin e bashkëpunimit me përfitim të ndërsjellë ruso-iranian dhe partneritetin e besuar është i paçmuar. Ne shprehim sinqerisht ngushëllimet tona për familjet dhe miqtë e viktimave, si dhe për të gjithë popullin mik të Iranit. Mendimet dhe zemrat tona janë me ju në këtë orë të trishtuar," tha Lavrov. 

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi, është vrarë në një përplasje helikopteri në malet në veriperëndim të vendit, afër kufijve të tij me Armeninë dhe Azerbajxhanin.

Helikopteri, i cili transportonte gjithashtu Ministrin e Jashtëm të Iranit Hossein Amirabdollahian dhe Guvernatorin e provincës së Azerbajxhanit Lindor të Iranit, Malek Rahmati, u zhduk në mjegull të dendur të dielën (21 maj). Raisi po kthehej në Teheran nga një ngjarje me presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev, thanë mediat.

Ekipet e kërkim-shpëtimit që punojnë në shi dhe mjegull gjetën rrënojat gjatë natës. Në fotot nga vendi i rrëzimit, nuk mund të shihet pothuajse asgjë nga avioni përveç një pjese të bishtit të tij.

Pse është ky një moment delikat dhe i vështirë për Iranin?

Presidenti Raisi, 63 vjeç, konsiderohej si një klerik i linjës së ashpër, ishte parë si pasardhësi i mundshëm i Udhëheqësit Suprem tetëvjeçar të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei. Në tre vitet e tij në pushtet, Presidenti Raisi kishte punuar për të zgjeruar ndikimin e Iranit në Lindjen e Mesme, i cili përfshinte mbështetjen e grupeve të armatosura në disa vende të rajonit, dhe për të përshpejtuar programin bërthamor të vendit të tij pasi Shtetet e Bashkuara nën Presidentin Donald Trump u tërhoqën nga marrëveshjen që fuqitë perëndimore kishin arritur me Teheranin.

Muajt ​​e fundit kanë qenë ndër më të tensionuarit për Lindjen e Mesme në vitet e fundit. Armiqësia dekadash e Iranit me Izraelin u përhap në agresion të hapur pasi Teherani nisi një sulm ajror të paprecedentë ndaj Izraelit muajin e kaluar si hakmarrje për bombardimet izraelite të objekteve diplomatike iraniane në Siri, në të cilat u vra një udhëheqës i lartë ushtarak iranian.

Nën drejtimin e Raisit, Irani është shfaqur si një burim kryesor i furnizimit me dronë ushtarakë për Rusinë, gjë që ka kontribuar ndjeshëm në strategjinë e suksesshme të luftës të Rusisë në Ukrainë.

Vitin e kaluar, Kina ndërmjetësoi një marrëveshje historike midis Teheranit dhe Riadit për të rivendosur lidhjet diplomatike, një zhvillim që sinjalizoi hyrjen e Pekinit në politikën e fuqive të mëdha në rajon dhe një ndryshim potencialisht të rëndësishëm në ekuacionet gjeopolitike. SHBA po punon tani për një marrëveshje me Arabinë Saudite që synon të izolojë Iranin në rajon, por kjo varet në mënyrë thelbësore nga bashkëpunimi nga Izraeli.

Brenda vendit, koha e Raisit në pushtet ka parë protesta masive në rrugë pas vdekjes së një gruaje kurde në paraburgimin e policisë fetare. Qeveria është përgjigjur me një grusht të hekurt, duke shtypur demonstratat dhe duke ekzekutuar shumë prej protestuesve.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese