Hapësire reklamuese

Bota

Rusia me armë të re hapësinore, reagon SHBA: Shkatërron satelitët!

Shkruar nga Newsbomb

Rusia me armë të re hapësinore, reagon SHBA: Shkatërron

SHBA thotë se Rusia lëshoi ​​një satelit javën e kaluar, i cili beson se mund të jetë në gjendje të sulmojë sonda të tjera të tilla.

"Rusia lëshoi ​​një satelit në orbitën e ulët të Tokës që ne vlerësojmë se ka të ngjarë të jetë një armë kundër hapësirës," tha zëdhënësi i Pentagonit, gjenerali Pat Ryder të martën në mbrëmje.

Ai ishte në "të njëjtën orbitë" si një satelit i qeverisë amerikane, tha ai, duke shtuar se Uashingtoni do të vazhdojë të monitorojë situatën dhe duhet të jetë gati për të mbrojtur interesat e tij.

Rusia nuk ka komentuar publikisht për këtë çështje. Moska dhe Uashingtoni, dy rivalë globalë janë përplasur në mënyrë të përsëritur për çështjen e armëve hapësinore në OKB gjatë javëve të fundit, me të dyja palët që akuzojnë njëra-tjetrën se kërkojnë të militarizojnë hapësirën.

Më herët të martën, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, pretendoi se SHBA po kërkonte ta kthente hapësirën në një "arenë për konfrontim ushtarak".

Një numër ekspertësh ushtarakë kanë paralajmëruar prej kohësh se hapësira ka të ngjarë të jetë kufiri tjetër i luftës në një botë gjithnjë e më të varur nga teknologjia.

Të martën, gjenerali Ryder tha se Pentagoni besonte se sateliti rus ishte "me sa duket i aftë të sulmonte satelitë të tjerë në orbitën e ulët të Tokës".

“Rusia e vendosi këtë armë të re kundër hapësirës në të njëjtën orbitë si një satelit i qeverisë amerikane. Ne kemi përgjegjësinë të jemi gati për të mbrojtur dhe mbrojtur domenin, fushën hapësinore dhe të sigurojmë mbështetje të vazhdueshme dhe të pandërprerë për Forcën e Përbashkët dhe të Kombinuar”, shtoi zëdhënësi i Pentagonit.

Më vete, një zëdhënës i Komandës Hapësinore të SHBA-së i tha agjencisë së lajmeve Reuters se sateliti ishte "me gjasë një armë kundër hapësinore, me sa duket e aftë për të sulmuar satelitë të tjerë në orbitën e ulët të Tokës".

Në deklaratën e saj, agjencia shtetërore ruse e hapësirës Roskosmos tha se nisja më 17 maj ishte "në interes të ministrisë së mbrojtjes të Federatës Ruse". Ajo tha se mjeti i saj lëshues Soyuz-2.1b ishte përdorur.

Datat e ndryshme të raportuara të nisjes mund të shpjegohen me faktin se zona kohore e Moskës është tre orë përpara GMT. As Moska dhe as Uashingtoni nuk dhanë detaje të mëtejshme. Por analistët e hapësirës thonë se Cosmos 2576 duket të jetë në të njëjtën orbitë me satelitin amerikan USA 314.

Që nga fillimi i një pushtimi në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022, Rusia ka paralajmëruar se satelitët amerikanë që ndihmojnë ushtrinë ukrainase mund të bëhen objektiva legjitime.

Në shkurt, Shtëpia e Bardhë pranoi se Rusia po zhvillonte një armë të re hapësinore "shqetësuese", por këmbënguli se ajo ende nuk e kishte vendosur atë.

Ajo erdhi pasi një kongresmen i lartë republikan lëshoi ​​një paralajmërim të fshehtë për një kërcënim serioz të sigurisë kombëtare, duke ndezur thashetheme intensive rreth Uashington DC.

Një raport i lëshuar nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare me bazë në Uashington DC vitin e kaluar sugjeroi se Rusia po zhvillon një sërë armësh anti-satelitore (ASAT), duke përfshirë një raketë që u testua me sukses kundër një sateliti të zhdukur të epokës sovjetike në nëntor 2021.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese