Hapësire reklamuese

Bota

Rusia godet objektet energjetike të Ukrainës, vriten 3 persona

Shkruar nga Newsbomb

Rusia godet objektet energjetike të Ukrainës, vriten 3 persona

Bombat e drejtuara ruse goditën një ndërtesë apartamentesh në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, duke vrarë tre persona, duke plagosur 29 dhe duke bërë që presidenti Volodymyr Zelenskyy të bënte thirrje për më shumë ndihmë nga aleatët e Kievit.

Fotografitë e postuara në internet treguan pjesë të ndërtesës në rrënoja me dritare të thyera, ballkone të thyera dhe rrënoja të shpërndara rreth një krateri në tokë të shtunën.

Ministri i Brendshëm Ihor Klymenko tha se numri i viktimave është tre të vdekur dhe 29 të plagosur në sulmin e mesditës. Guvernatori rajonal Oleh Syniehubov tha se dy fëmijë ishin mes të plagosurve dhe katër prej të plagosurve ishin në gjendje të rëndë.

“Ky terror rus përmes bombave të drejtuara duhet të ndalet dhe mund të ndalet”, shkroi Zelenskyy në Telegram. “Ne kemi nevojë për vendime të forta nga partnerët tanë për të na mundësuar të ndalojmë terroristët rusë dhe aviacionin ushtarak rus aty ku janë”.

Rusia është mbështetur gjithnjë e më shumë në përdorimin e bombave, relativisht të lira, të hedhura nga një distancë dhe që përfshin më pak rreziqe për forcat e saj.

Syniehubov tha se puna e shpëtimit po vazhdon. Objektiva të tjerë civilë u goditën gjithashtu dhe transporti publik u ndal. Kryebashkiaku Ihor Terekhov tha se kishte pasur katër greva.

Kharkiv shtrihet rreth 30 km (19 milje) nga kufiri me Rusinë. Qyteti me rreth 1.3 milionë banorë ka qenë shpesh në shënjestër të sulmeve ruse gjatë gati 28 muajve të luftës.

Gjatë natës, Rusia nisi gjithashtu një seri sulmesh në infrastrukturën energjetike të Ukrainës, duke plagosur dy punëtorë, sulmi i dytë i tillë këtë javë, tha në një deklaratë Ministria e Energjisë e Kievit.

Ukraina po lufton me një valë të re të ndërprerjeve të energjisë elektrike pasi sulmet e pamëshirshme ruse ndaj infrastrukturës energjetike që filluan tre muaj më parë hoqën gjysmën e kapacitetit të prodhimit të energjisë në vend. Në sulmin e saj të tetë të madh në objektet energjetike gjatë natës, Rusia lëshoi ​​16 raketa dhe 13 drone Shahed, tha forcat ajrore ukrainase.

Pa ndryshime të mëdha të raportuara përgjatë vijës së frontit prej 1,000 km (620 milje) – ku një shtytje e fundit nga forcat e Kremlinit në Ukrainën lindore dhe verilindore ka bërë vetëm përfitime në rritje – të dyja palët kanë synuar objektivat e infrastrukturës, duke kërkuar të frenojnë njëri-tjetrin. aftësia për të luftuar në një luftë tani në vitin e saj të tretë.

Të premten, zyrtarët e instaluar nga Rusia thanë se sulmet me dronë ukrainas goditën dy nënstacione të energjisë elektrike në Enerhodar, qyteti që i shërben centralit bërthamor të Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se sulmet ekspozuan shpërfilljen e Zelenskyy për sigurinë bërthamore dhe se Moska do të marrë masa për të ndaluar sulmet.

“Duke pasur parasysh paaftësinë totale të regjimit Zelensky për të negociuar ndonjë gjë, vendi ynë do të marrë të gjitha masat e nevojshme për t'i mohuar regjimit të Kievit të gjitha mjetet për të kryer sulme të tilla”, tha Zakharova në faqen e internetit të ministrisë.

Trupat ruse kapën fabrikën në ditët e para të pushtimit të shkurtit 2022 dhe Moska dhe Kievi që atëherë kanë akuzuar në mënyrë rutinore njëri-tjetrin për rrezikimin e sigurisë rreth tij. Nuk prodhon energji elektrike për momentin.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese