Hapësire reklamuese

Bota

Rusia fajëson SHBA-në për sulmin raketor ukrainas në Krimenë e uzurpuar

Shkruar nga Newsbomb

Rusia fajëson SHBA-në për sulmin raketor ukrainas në
Rusia ka fajësuar SHBA-në dhe u zotua për "pasojat" për një sulm raketor ukrainas në Sevastopol në Krimenë e pushtuar të dielën, për të cilin zyrtarët thonë se vrau katër persona, përfshirë dy fëmijë.

Rreth 150 të tjerë u plagosën në sulmin pasi mbeturinat e raketave ranë në një plazh aty pranë.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se raketat e përdorura nga Ukraina ishin raketa ATACMS të furnizuara nga SHBA dhe pretendoi se ato ishin të programuara nga specialistë amerikanë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e quajti sulmin "barbar" dhe akuzoi SHBA-në për "vrasjen e fëmijëve rusë".

Ai vuri në dukje komentet e presidentit Vladimir Putin, i cili kohët e fundit u zotua të synojë vendet që furnizojnë me armë Ukrainën.
Moska tha se vdekjet dhe lëndimet e së dielës u shkaktuan nga rënia e mbeturinave, pasi mbrojtja ajrore e saj në Krime kapi pesë raketa të ngarkuara me koka luftarake grupore të lëshuara nga forcat ukrainase.

Pamjet e transmetuara në televizionin shtetëror rus treguan kaos në plazh në zonën e Uchkuyevka, teksa njerëzit vrapuan nga mbeturinat që binin dhe disa të plagosur u çuan në shezllone dielli.

Ministria ruse e mbrojtjes pohoi të dielën se të gjitha raketat ATACMS janë të programuara nga specialistë amerikanë dhe të udhëhequra nga ripërshtatja satelitore amerikane.

SHBA ka furnizuar Ukrainën me raketa ATACMS për më shumë se një vit. Sistemi lejon forcat ukrainase të godasin objektivat deri në 300 km (186 milje) larg, sipas prodhuesit Lockheed Martin.

Moska aneksoi ilegalisht Krimenë në vitin 2014 dhe vetëm një pjesë e vogël e vendeve e njohin gadishullin si territor rus. Prandaj, nuk bie në kërkesat e SHBA-së që Ukraina të përmbahet nga përdorimi i armëve të furnizuara nga Uashingtoni për të goditur territorin rus.

Por Peskov u tha gazetarëve në Moskë të hënën se "përfshirja e Shteteve të Bashkuara, përfshirja e drejtpërdrejtë, si rezultat i së cilës vriten civilët rusë, nuk mund të jetë pa pasoja".

“Koha do të tregojë se cilat do të jenë këto”, shtoi ai.

Ministria e Jashtme ruse thirri ambasadoren e SHBA-së Lynne Tracy të hënën, përpara se të lëshonte një deklaratë duke akuzuar SHBA-në për përfshirje në një "mizori" dhe duke u zotuar se "nuk do të mbetet e pandëshkuar".

Moska ka kërcënuar vazhdimisht se do të synojë vendet që furnizojnë Ukrainën me armë, duke pretenduar se ato janë objektiva legjitime ushtarake.

"Ne e shohim shumë mirë se kush qëndron pas kësaj," u tha Peskov gazetarëve të hënën.

"[Z. Putin] vetëm javën e kaluar foli se kush po i drejton këto raketa absolutisht komplekse teknologjikisht në objektiva, kush i siguron këto lëshime. Këta nuk janë ukrainas."

Në fillim të këtij muaji, Putin e ripërtëri kërcënimin gjatë një takimi me agjencitë ndërkombëtare të lajmeve.

“Nëse dikush mendon se është e mundur furnizimi me armë të tilla në një zonë lufte për të sulmuar territorin tonë dhe për të krijuar probleme për ne, pse nuk kemi të drejtë të furnizojmë armë të së njëjtës klasë në rajonet e botës ku do të ketë goditje. mbi objektet e ndjeshme të atyre vendeve (perëndimore)?" tha ai.

"Do të thotë, përgjigja mund të jetë asimetrike. Ne do të mendojmë për këtë," shtoi ai.

Zyrtarët ukrainas kanë mbrojtur sulmin pas sulmit, duke e quajtur Krimenë një objektiv legjitim.

Mykhailo Podolyak - një ndihmës i lartë i Presidentit Volodymyr Zelensky - tha se gadishulli ishte në fakt "një kamp i madh ushtarak", për të cilin ai tha se kishte "qindra objektiva të drejtpërdrejta ushtarake, të cilat rusët në mënyrë cinike po përpiqen t'i fshehin dhe t'i mbulojnë me civilët e tyre". .

Misioni i OKB-së për monitorimin e të drejtave të njeriut në Ukrainë thotë se të paktën 10,000 civilë janë vrarë që nga pushtimi i Rusisë në shkurt 2022. Shifra reale, thonë zyrtarët, ka të ngjarë të jetë shumë më e lartë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese