Hapësire reklamuese

Bota

Rusët ironizojnë Macron dhe Scholz pas humbjes në zgjedhet Europiane: Koha për të dhënë dorëheqjen

Shkruar nga Newsbomb
Rusët ironizojnë Macron dhe Scholz pas humbjes në zgjedhet
FotoArkiv/ Macron dhe Scholz

Politikanët rusë kanë ironizuar humbjen e partisë së presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz në zgjedhjet evropiane.

Kremlini është shprehur se tha se partitë e krahut të djathtë po fitonin terren në Evropë. Ish- presidenti rus Dmitry Medvedev tha se rezultatet pasqyronin gjithashtu, pjesërisht, "politikën e paaftë" të dy liderëve për të mbështetur Ukrainën në luftën e saj me Rusinë.

“Koha për të dhënë dorëheqjen. Në dollapin e historisë!” shkroi Medvedev në Platformën X.

Valentina Matvienko, kreu i dhomës së lartë të parlamentit rus, tha se Macron dhe Scholz “pësuan një disfatë dërrmuese me partitë e tyre, e cila konfirmon edhe një herë dështimin e tyre si politikanë kombëtarë dhe evropianë”.

“Për më tepër, në rastin e tyre ky është një rezultat që e meritojnë, pasi rezulton nga indiferenca e plotë shumëvjeçare ndaj nevojave reale të njerëzve dhe shoqërisë”, ka shkruar ajo në Telegram.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se pas zgjedhjeve evropiane, shumica në Parlamentin Evropian do të vazhdojë të jetë pro-evropiane dhe pro-ukrainase, por ngritja e partive të qendrës së djathtë është e qartë.

“Kjo dinamikë është evidente dhe sigurisht, pavarësisht se pro-evropianët ruajnë pozicionet e tyre drejtuese për momentin, me kalimin e kohës partitë e djathta do të zënë vendin e tyre”, tha ai.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese