Hapësire reklamuese

Bota

Rritet numri i viktimave në spitalin e Gazës, OKB dhe BE thirrje për hetim

Shkruar nga Newsbomb

Rritet numri i viktimave në spitalin e Gazës, OKB dhe BE thirrje

Ekipet e Mbrojtjes Civile Palestineze kanë gjetur 324 trupa të vdekur në Spitalin Nasser që nga e mërkura. Kjo u bë e ditur nga agjencia humanitare e OKB-së, OCHA, në përditësimin e saj të fundit.

Midis njerëzve të gjetur të varrosur në spital kishte gra, të moshuar dhe pacientë, por sipas Mbrojtjes Civile Palestineze vetëm pak prej tyre u identifikuan.

Shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut Volker Turk bëri thirrje të martën për hetime të pavarura, efektive dhe transparente për vdekjet.

“Spitalet kanë të drejtën e mbrojtjes shumë të veçantë sipas ligjit ndërkombëtar humanitar dhe vrasja e qëllimshme e civilëve, të burgosurve dhe të tjerëve që janë në gjendje lufte është një krim lufte,” tha Turk.

Edhe Bashkimi Evropian ka mbështetur thirrjen e OKB-së për një hetim të pavarur, pasi më shumë se 300 trupa janë nxjerrë nga dy varre masive në spitalet në Gaza pas tërheqjes së forcave izraelite.

Të paktën 34,262 palestinezë janë vrarë dhe 77,229 janë plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori. Numri i të vdekurve në Izrael nga sulmet e Hamasit të 7 tetorit është 1,139 me dhjetëra ende të mbajtur robër në Gaza.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese