Hapësire reklamuese

Bota

Rrëzimi i helikopterit ku udhëtonte presidenti iranian, identifikohen trupat e djegur

Shkruar nga Newsbomb
Rrëzimi i helikopterit ku udhëtonte presidenti iranian, identifikohen
Pamje nga vendi i ngjarjes

Autoritetet iraniane po identifikojnë trupat e djegur të pasagjerëve që ishin në bordin e helikopterit që u rrëzua pranë Tabrizit, në provincën e Azerbajxhanit Lindor, në të cilin po udhëtonin presidenti Ebrahim Raisi dhe shoqëruesit e tij.

Midis viktimave janë truprojat e presidentit, gjenerali Mehdi Mousavi, një anëtar i bazës Ansar al-Mahdi të Gardës Revolucionare, piloti, bashkë-piloti dhe inxhinieri i fluturimit Gjithashtu në bordin e helikopterit ishin Ministri i Jashtëm Hossein Amirabdollahian, guvernatori i provincës së Azerbajxhanit Lindor, Malek Rahmati dhe imami Mohammadali Al-Hashem.

Incidenti vjen pasi Irani nën drejtimin e Raisit dhe Udhëheqësit Suprem Ayatollah Ali Khamenei nisi një sulm të paprecedentë me dron dhe raketa mbi Izraelin muajin e kaluar dhe e ka pasuruar uraniumin më afër se kurrë niveleve të nivelit të armëve.

Irani është përballur gjithashtu me vite të tëra me protesta masive kundër teokracisë së tij shiite për një ekonomi të sëmurë dhe të drejtat e grave, duke e bërë momentin shumë më të ndjeshëm për Teheranin dhe të ardhmen e vendit. 

Të hënën herët në mëngjes, autoritetet turke publikuan atë që ata e përshkruan si pamje me dron që tregon atë që dukej të ishte një zjarr në shkretëtirë që ata "dyshonin se ishin rrënojat e helikopterit". Koordinatat e renditura në pamjet e vënë zjarrin rreth 20 kilometra (12 milje) në jug të kufirit Azerbajxhan-Iran, në anën e një mali të pjerrët.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese