Hapësire reklamuese

Bota

Rrëmujë në tubimin fetar në Indi, humbin jetën më shumë se 50 persona

Shkruar nga Newsbomb
Rrëmujë në tubimin fetar në Indi, humbin jetën më
Pamje nga vendi i ngjarjes

Më shumë se 50 persona janë vrarë në një rrëmujë në një tubim fetar në Indinë veriore. Incidenti ndodhi në një satsang (një ngjarje fetare hindu) në distriktin Hathras në shtetin Uttar Pradesh.

"Një shifër prej gati 50-60 vdekjesh më është raportuar nga mjekët," tha magjistrati i rrethit të Hathras Ashish Kumar.

Viktimat, duke përfshirë një numër të madh grash dhe disa fëmijë, janë ende duke u identifikuar. Të mbijetuarit kanë përshkruar se si ndodhi fatkeqësia teksa ata u përpoqën të largoheshin nga ngjarja në fshatin Mughalgarhi.

"Kur mbaroi predikimi, të gjithë filluan të mbaronin," tha një grua e quajtur vetëm si Shakuntala për agjencinë e lajmeve Press Trust of India.

"Njerëzit ranë në një kanal kanali pranë rrugës. Ata filluan të binin njëri mbi tjetrin dhe u shtypën për vdekje."

Umesh Kumar Tripathi, zyrtari kryesor mjekësor nga distrikti fqinj i Etah, u tha gazetarëve se "rrëmbimi" kishte lënë të paktën tre fëmijë të vdekur.

Imazhet shqetësuese nga faqja po qarkullojnë në internet, teksa disa video treguan të plagosurit që po dërgoheshin në spital me kamionçina, madje edhe motoçikleta.

Në vitin 2018, rreth 60 njerëz u vranë pasi një tren u përplas në një turmë që shikonin festimet për Dusshera, një festival hindu.Në vitin 2013, një rrëmujë në një festival hindu në shtetin qendror të Madhya Pradesh vrau  115 njerëz.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese