Hapësire reklamuese

Bota

Reuters: Putin do të takohet me Kim Jong Un në Korenë e Veriut këtë javë

Shkruar nga Newsbomb

Reuters: Putin do të takohet me Kim Jong Un në Korenë e Veriut
Presidenti rus Vladimir Putin  do të vizitojë Korenë e Veriut të martën dhe të mërkurën, tha Kremlini, një udhëtim që nënvizon partneritetin në rritje të Moskës me shtetin bërthamor të izoluar.

Sipas Reuters, udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un i bëri një ftesë Putinit gjatë një vizite në Lindjen e Largët Ruse shtatorin e kaluar. Putin nuk e ka vizituar Phenianin që nga korriku i vitit 2000.

“Me ftesë të Kim Jong Un, Vladimir Putin do të bëjë një vizitë shtetërore miqësore në Republikën Popullore Demokratike të Koresë më 18-19 qershor”, njoftoi Kremlini.

Pas Koresë së Veriut, Putin do të vizitojë Vietnamin më 19-20 qershor, tha Kremlini.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese