Hapësire reklamuese

Bota

Reshje dhe stuhi shiu, humbin jetën 65 persona nga moti i keq në Pakistan

Shkruar nga Newsbomb
Reshje dhe stuhi shiu, humbin jetën 65 persona nga moti i keq në

 

Të paktën 65 persona kanë vdekur në përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm katërditor në Pakistan , ku sasia e reshjeve që nga fillimi i prillit është dyfishi i zakonshëm për muajin.

Autoritetet pakistaneze bëjnë me dije se shirat e rrëmbyeshëm që ranë nga e premtja në të hënë kanë bërë që të përmbyten disa zona, e të shemben disa shtëpi.

Numri më i madh i viktimave me 32 të vdekur, përfshirë 15 fëmijë, u regjistrua në provincën Khyber Pakhtunkhëa, në pjesën veriperëndimore të vendit, ku u shkatërruan 1,300 shtëpi.

"Shënimi i mureve dhe tavaneve shkaktoi të gjitha viktimat," tha sot Anëar Khan, një zëdhënës i autoritetit rajonal të menaxhimit të fatkeqësive.

Reshjet e shiut kanë ndaluar sot, por situata është ende alarmante pasi pritet që në ditët në vijim të këtë më shumë reshje në pjesën më të madhe të vendit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese