Hapësire reklamuese

Bota

Reagimet në botë pas sulmeve të Iranit kundër Izraelit

Shkruar nga Newsbomb
Reagimet në botë pas sulmeve të Iranit kundër Izraelit
Iranianët festojnë pas sulmeve ajrore kundër Izraelit

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit tha se lëshoi dhjetëra dronë dhe raketa në drejtim të Izraelit, natën mes 13 dhe 14 prillit.

Operacioni që ngriti shqetësime për përshkallëzimin e konfliktit në Lindjen e Mesme, u zhvillua pas një sulmi në konsullatën e Iranit në Siri, më 1 prill, kur u vranë shtatë oficerë ushtarakë.

Ndonëse Irani e akuzoi Izraelin për kryerjen e këtij sulmi, ky i fundit as nuk e konfirmoi, as nuk e mohoi.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se vendi i tij “është gati për çdo skenar”.

“Në vitet e fundit, e sidomos në javët e fundit, Izraeli është përgatitur për një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani. Shteti i Izraelit është i fortë”, tha ai.

“Ne vlerësojmë qëndrimin e SHBA-së përkrah Izraelit, si dhe mbështetjen e Britanisë, Francës dhe shumë vendeve të tjera. Ne kemi përcaktuar një parim të qartë: këdo që na dëmton, ne do ta dëmtojmë”, shtoi kryeministri izraelit.

Misioni i Iranit në Kombet e Bashkuara tha se operacioni ushtarak i Iranit ishte “në përgjigje të agresionit të regjimit zionist kundër objekteve tona diplomatike në Damask” dhe shtoi se ai “mund të konsiderohet i përfunduar”.

“Megjithatë, nëse regjimi izraelit bën ndonjë gabim tjetër, përgjigjja e Iranit do të jetë dukshëm më e ashpër. Është një konflikt mes Iranit dhe regjimit mashtrues izraelit, nga i cili SHBA-ja duhet të qëndrojë larg”, shkroi misioni i përhershëm i Iranit në OKB në platformën X.

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha se ka zhvilluar një takim me ekipin e tij të sigurisë kombëtare dhe u zotua se SHBA-ja do ta mbështesë fuqishëm Izraelin.

“Përkushtimi ynë për sigurinë e Izraelit kundër kërcënimeve nga Irani dhe grupet e tij është i hekurt”, tha Biden.

Bota duhet të sigurohet se “Izraeli nuk është vetëm”, tha kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Mike Johnson.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, tha se e dënon ashpër sulmin e Iranit dhe bëri thirrje për ndërprerje të menjëhershme të armiqësive.

“Jam thellësisht i shqetësuar për rrezikun shumë real të përshkallëzimit shkatërrues të situatës në gjithë rajonin”, tha Guterres.

“Unë e kam theksuar vazhdimisht se as rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një luftë tjetër”, kujtoi ai.

Kryeministri britanik, Rishi Sunak, tha se sulmet e Iranit rrezikojnë t’i ndezin tensionet dhe ta destabilizojnë rajonin.

“Irani ka dëshmuar edhe një herë se do të shkaktojë kaos në oborrin e tij”, tha ai.

“Bashkë me aleatët, ne po punojmë urgjentisht për ta stabilizuar situatën dhe për ta parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm. Askush nuk dëshiron të shohë më shumë gjakderdhje”, tha kryeministri britanik.

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, tha se mbështet “të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten dhe popullin e tij nga këto sulme”.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e konsideroi sulmin e Iranit si një “përshkallëzim të paprecedentë” dhe një “kërcënim të rëndë për sigurinë rajonale”.

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se e dënon fuqishëm sulmin e Iranit, i cili “mund ta zhysë të gjithë rajonin në kaos”.

“Situatë shumë shqetësuese në Lindjen e Mesme”, tha kryeministri holandez, Mark Rutte.

“Holanda i dënon ashpër sulmet e Iranit ndaj Izraelit. Përshkallëzimi i mëtejshëm i situatës duhet të parandalohet”, tha ai.

“Roli destabilizues i Iranit në Lindjen e Mesme është i papranueshëm, e po ashtu edhe ky sulm”, tha ministri i Jashtëm danez, Lars Lokke Rasmussen.

“Sjellja agresive e Iranit po e pengon rajonin e Lindjes së Mesme të jetojë në paqe dhe siguri”, sipas Ministrisë së Jashtme çeke.

Presidenti i Argjentinës, Javier Milei, tha se shpreh “solidaritet dhe përkushtim të palëkundur ndaj shtetit të Izraelit”.

Ngjashëm edhe presidenti i Paraguajt, Santiago Pena. “Në momente të tilla të vështira, ne shprehim mbështetjen tonë të plotë për popullin e Izraelit dhe jemi të shqetësuar për rritjen e dhunës në rajon”, tha ai.

Ministri i Jashtëm i Kilit, Alberto Van Klaveren, tha se shpreh shqetësim për tensionet e përshkallëzuara në Lindjen e Mesme dhe për sulmet e Iranit kundër Izraelit.

Ministria e Jashtme e Meksikës bëri thirrje, po ashtu, për përmbajtje dhe kërkoi gjetjen e një zgjidhjeje “për të shmangur një konflikt më të përgjithshëm në Lindjen e Mesme”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese