Hapësire reklamuese

Bota

Qëllohet me plumb pas koke kandidati për kryetar bashkie në Meksikë

Shkruar nga Newsbomb
Qëllohet me plumb pas koke kandidati për kryetar bashkie në
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një kandidat për kryetar bashkie është qëlluar për vdekje me një tubim të fushtatës në shtetin jugor Guerrero të Meksikës, i fundit në një varg sulmesh përpara zgjedhjeve të së dielës.

Alfredo Cabrera u vra të mërkurën në qytetin Coyuca de Benitez. Një video e publikuar nga mediat lokale tregonte një person që i afrohej atij në eventin e fushatës, duke e qëlluar disa herë në distancë.

Vrasja e Cabrera shton një numër në rritje të vdekjeve në prag të zgjedhjeve presidenciale, kongresale dhe lokale më 2 qershor. Qeveria tha të martën se të paktën 22 persona që konkurronin për poste lokale ishin vrarë që nga shtatori i kaluar.

Të martën, një kandidat për kryetar bashkie në shtetin qendror të Morelos u vra ndërsa një tjetër u qëllua dhe u plagos në shtetin perëndimor Jalisco, thanë autoritetet.

Cabrera i përkiste një koalicioni opozitar që mbështet Xochitl Galvez , një senator i qendrës së djathtë dhe biznesmene me rrënjë indigjene, e cila aktualisht është e dyta në zgjedhjet presidenciale .

Kartelet e drogës kanë kryer shpesh përpjekje për vrasje politike në një përpjekje për të kontrolluar policinë lokale ose për të zhvatur para nga qeveritë komunale.

Vrasjet e fundit kanë shtyrë qeverinë të sigurojë truproja për rreth 250 kandidatë, ndërsa ata që konkurrojnë për postet komunale, më të rrezikuarit, janë të fundit në radhë për sigurinë.

Rreth 27,000 ushtarë dhe anëtarë të Gardës Kombëtare do të vendosen për të përforcuar sigurinë gjatë zgjedhjeve të së dielës.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese