Hapësire reklamuese

Bota

Putin, Erdogan dhe Xi Jinping takohen të mërkurën në Kazakistan

Shkruar nga Newsbomb
Putin, Erdogan dhe Xi Jinping takohen të mërkurën në
Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin do të zhvillojë një takim me presidentin kinez Xi Jinping dhe presidentin turk Tajip Erdogan. Takimi do të zhvillohet ditën e nesërme gjatë samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana.

Putini u takua për herë të fundit me Xi në maj, kur ai vizitoi Kinën në udhëtimin e tij të parë jashtë vendit, pasi u betua për një mandat të pestë si president rus.

SCO është një organizatë euroaziatike politike, ekonomike, ndërkombëtare e sigurisë dhe mbrojtjes e themeluar nga Kina dhe Rusia në vitin 2001. Anëtarët e tjerë të plotë janë India, Irani, Kazakistani, Kirgistani, Pakistani, Taxhikistani dhe Uzbekistani. Turqia, edhe pse nuk është anëtare e organizatës, shpesh merr pjesë në takimet e saj si “partner dialogu”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese