Hapësire reklamuese

Bota

Putin emëron ish-truprojen e tij si sekretar të Shtetit, përflitet të jetë pasardhësi i presidentit rus

Shkruar nga Newsbomb
Putin emëron ish-truprojen e tij si sekretar të Shtetit,
Alexei Dyumin dhe Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin ka emëruar Alexei Dyumin, ish-truprojën e tij, në postin e sekretarit të Këshillit të Shtetit, një organ këshillues i kreut të shtetit rus. 

Pasi u rizgjodh për një mandat tjetër gjashtëvjeçar në fillim të vitit, Putin emëroi Dumin si këshilltarin e tij për industrinë e mbrojtjes. Lajmi u zyrtarizua sot pas publikimit të dekretit në faqen e internetit të Kremlinit.

Sergei Makrov, një ish-këshilltar i Kremlinit, tha në fillim të këtij muaji se shumë besojnë se Putin e sheh Dyumin si pasuesin e tij. 71-vjeçari Putin tani ka nisur një mandat tjetër gjashtëvjeçar dhe pritet të sundojë për vite të tëra dhe nuk ka asnjë informacion të besueshëm se kush do të preferonte ta pasonte një ditë.

Megjithatë, emri i Dyumin, ndër të tjera, ka qenë prej kohësh objekt spekulimesh në qarqet e elitës politike të Moskës. 51-vjeçari Dyumin më herët ka shërbyer edhe si guvernator i rajonit Tula të Rusisë. Dyumin iu bashkua Shërbimit Federal të Gardës së Rusisë (FSO), i cili siguron sigurinë e elitës së Kremlinit, në 1995 dhe ishte në krye të truprojës së Putinit gjatë mandatit të tij të parë dhe të dytë në detyrë. Ai gjithashtu ka punuar si nënkryetar i GRU (inteligjencës ushtarake ruse).

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese