Hapësire reklamuese

Bota

Presidenti iranian nuk përmbahet: Do përgjigjemi ashpër nëse preken interesat e vendit tonë

Shkruar nga Newsbomb

Presidenti iranian nuk përmbahet: Do përgjigjemi ashpër nëse

Presidenti iranian Ebrahim Raisi ka kërcënuar një përgjigje "të ashpër" ndaj çdo veprimi kundër interesave të tij. Kjo pasi Izraeli po planifikon hakmarrje për sulmet e 13 prillit nga Irani.

"Ne deklarojmë kategorikisht se veprimi më i vogël kundër interesave iraniane sigurisht që do të përballet me një përgjigje të ashpër, të përhapur dhe të dhimbshme kundër çdo autori," i tha Presidenti Raisi emirit të Katarit Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani të martën.

Komentet e Raisit vijnë pasi gjenerali më i lartë i Izraelit tha se vendi do t'i përgjigjet sulmit me dron dhe raketa të Iranit gjatë fundjavës.

Shefi i Shtabit të Ushtrisë Gjeneral Herzi Halevi tha se Izraeli ende po shqyrton hapat e tij dhe sulmet iraniane më 13 prill "do të përballen me një përgjigje".

"Ky lëshim i kaq shumë raketave, raketave lundruese dhe dronëve në territorin izraelit do të përballet me një përgjigje," tha Halevi.

Të hënën, zyrtarët amerikanë pranuan se qeveria izraelite nuk kishte gjasa të ndiqte këshillën e Presidentit Joe Biden për ta konsideruar përgjimin e shumicës së raketave dhe dronëve iranianë si një fitore. 

Ministri i Jashtëm i Izraelit u kërkoi gjithashtu vendeve të vendosin sanksione ndaj programit raketor të Iranit dhe të ndalojnë Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) si një organizatë terroriste pas sulmit të parë të drejtpërdrejtë të Iranit ndaj Izraelit.

Përveç përgjigjes ushtarake ndaj gjuajtjes së raketave dhe dronëve, unë jam duke udhëhequr një sulm diplomatik kundër Iranit”, tha Ministri i Jashtëm Israel Katz në një postim në rrjetet sociale.

Katz tha se ai u dërgoi letra 32 vendeve dhe foli me homologë të shumtë, duke u bërë thirrje atyre që "të vendosin sanksione ndaj projektit raketor të Iranit dhe të shpallin Gardën Revolucionare një organizatë terroriste, si një mënyrë për të ndaluar dhe dobësuar Iranin".

Ne duhet ta ndalojmë Iranin tani, para se të jetë tepër vonë”, tha ai. 

Të hënën, liderët globalë përsëritën lutjen e tyre për përmbajtje dhe de-përshkallëzim, ndërsa pranuan pritjen e një përgjigjeje izraelite. 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese