Hapësire reklamuese

Bota

Politikani i Koresë së Jugut fajëson gratë për rritjen e vetëvrasjeve të burrave

Shkruar nga Newsbomb
Politikani i Koresë së Jugut fajëson gratë për rritjen
Ura ku ndodhin shumica e vetëvrasjeve

Një politikan në Korenë e Jugut po kritikohet për komente të rrezikshme dhe të paargumentuara pasi e lidhi rritjen e vetëvrasjeve të meshkujve me rolin gjithnjë e më "dominant" të grave në shoqëri.

Në një raport, këshilltari i qytetit të Seulit, Kim Ki-duck, argumentoi se rritja e pjesëmarrjes së grave në fuqinë punëtore gjatë viteve e kishte bërë më të vështirë për burrat të gjenin punë dhe të gjenin gra që dëshironin të martoheshin me to.

Ai tha se vendi kohët e fundit "kishte filluar të shndërrohej në një shoqëri dominuese nga femrat" dhe se kjo mund "të jetë pjesërisht përgjegjëse për një rritje të tentativave për vetëvrasje nga meshkujt".

Koreja e Jugut ka një nga nivelet më të larta të vetëvrasjeve në mesin e vendeve të pasura në botë, por gjithashtu ka një nga rekordet më të këqija për barazinë gjinore.

Komentet e Kim janë kritikuar si të fundit në një seri komentesh të bëra nga politikanë meshkuj. Kim, nga Partia Demokratike, arriti në vlerësimin e tij kur analizoi të dhënat mbi numrin e tentativave për vetëvrasje të bëra në urat përgjatë lumit Han të Seulit.

Raporti, i publikuar në faqen zyrtare të këshillit të qytetit, tregoi se numri i tentativave për vetëvrasje përgjatë lumit ishte rritur nga 430 në 2018 në 1,035 në 2023, dhe nga ata që përpiqeshin të merrnin jetën, përqindja që ishin burra ishte rritur nga 67%. në 77%.

Ai vuri në dukje se globalisht më shumë burra po i japin fund jetës sesa gra. Në shumë vende, përfshirë Britaninë e Madhe, vetëvrasja është vrasësi më i madh i meshkujve nën 50 vjeç.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese