Hapësire reklamuese

Bota

Po shoqëronte eskortën e Orban, përplaset për vdekje oficeri policisë në Gjermani

Shkruar nga Newsbomb
Po shoqëronte eskortën e Orban, përplaset për vdekje oficeri
Viktor Orban

Një aksident i rëndë është shënuar në Gjermani, ku është përfshirë mjetet që shoqëronin kryeministrin e Hungarisë Viktor Orban.

Orban udhëtoi drejt Gjermanisë për të parë vendin e tij në ndeshjen e tyre kundër Skocisë në Euro 2024.

Incidenti ndodhi të hënën në mëngjes. Skuadra e motoçikletave të policisë rrugore të Shtutgartit po shoqëronte Orbanin në aeroport kur një shofer 69-vjeçar me BMË, nuk ishte dijeni se kryqëzim ishte i mbyllur për eskortën. Ai u fut në kryqëzim dhe kështu u përplas me një oficer 61-vjeçar që shoqëronte eskortën e Orban.

Oficeri 61-vjeçar ka ndërruar jetë për shkak të plagëve të marra në spital, ndërsa efektivi më i ri ka mbetur i plagosur rëndë.

"Jemi thellësisht të tronditur nga aksidenti i kolegëve tanë. Rrethanat tragjike të vdekjes së kolegut tonë të çmuar na kanë lënë pa fjalë dhe kanë goditur deri në palcë të gjithë forcën e policisë së Shtutgartit," tha në një deklaratë shefi i policisë Markus Eisenbraun.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese