Hapësire reklamuese

Bota

Po e shpërndajnë të gjithë, por çfarë kuptimi ka "All eyes on Rafah"

Shkruar nga Newsbomb

Po e shpërndajnë të gjithë, por çfarë kuptimi ka

“Të gjithë sytë nga Rafah”, kjo frazë prej dy ditësh ka vërshuar në rrjetet sociale, teksa njerëzit nga e gjithë bota kanë dalë në mbështetje të palestinezëve që jetojnë në qytetin Rafah që ndodhet në Gazën jugore.

Kjo frazë i referohet gjenocidit të vazhdueshëm në Rafah, me mbi 1.4 milionë palestinezë që kërkojnë strehim. Deri më tani mbi 9 milionë qytetarë e kanë rishpërndarë në rrjetin e tyre social “Instagram” për të treguar se janë në mbështetje të palestinezëve dhe kërkojnë përfundimet e sulmeve nga Izraeli.

Pavarësisht thirrjeve të ndërkombëtarëve për ndalimin e kësaj lufte, Izraeli po tregohet i pamëshirshëm duke vijuar me bombardimet. Ndërkohë, së fundmi në një lëvizje historike por "simbolike", dy vende evropiane Spanja dhe Norvegjia njohën zyrtarisht shtetësinë palestineze.

Po e shpërndajnë të gjithë, por çfarë kuptimi ka

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese