Hapësire reklamuese

Bota

Plagosja e kryeministrit sllovak me armë zjarri, Von der Leyen: Akte të tilla s’kanë vend në shoqërinë tonë

Shkruar nga Newsbomb
Plagosja e kryeministrit sllovak me armë zjarri, Von der Leyen: Akte
Momenti kur qëllohet me armë zjarri Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico

Presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen ka reaguar në lidhje me ngjarjen shokuese në Sllovaki ku kryeministri Robert Fico u qëllua me armë zjarri.

Diplomatja evropiane dënon sulmin me armë dhe e cilëson ngjarjen si një akt që minon demokracinë.

Dënoj fuqishëm sulmin e poshtër ndaj kryeministrit Robert Fico. Akte të tilla dhune nuk kanë vend në shoqërinë tonë dhe minojnë demokracinë, të mirën tonë më të çmuar të përbashkët. Mendimet e mia janë me kryeministrin Fico dhe familjen e tij.”-  ka shkruar Von der Leyen në rrjetin social.

Kryeministri sllovak u qëllua me armë zjarri sapo doli nga një ndërtesë ku u mbajt mbledhja e qeverisë Sllovake.Ai  është dërguar me makinë private në spital teksa autori i dyshuar është vënë në pranga nga autoritetet.

 Në një video te publikuar shfaqen disa persona duke vrapuar për të kapur të dyshuarin jashtë qendrës kulturore.

Mbi ngjarjen reagoi edhe presidentja e Sllovakisë  ku tha se ishte e tronditur nga sulmi “brutal dhe i pamëshirshëm” ndaj kryeministrit dhe i uroi atij forcë për t’u rikuperuar. Handlova ndodhet është rreth 180 km në veri-lindje të kryeqytetit Bratislavë.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese