Hapësire reklamuese

Bota

Pësoi goditje në trru, ndërron jetë ish-senatori amerikan

Shkruar nga Newsbomb
Pësoi goditje në trru, ndërron jetë ish-senatori amerikan
Ish-senatori James Inhofe

Ka ndërruar jetë ish-senatori amerikan Jim Inhofe, një ish-kryetar i Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit, i cili ishte një nga mohuesit më të zëshëm të ndryshimeve klimatike në Senatin amerikan.

Lajmin e trishtë për vdekjen e tij e ka bërë me doje udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell. Inhofe, 89 vjeç, shërbeu në Senatin e SHBA nga viti 1994 deri sa doli në pension në 2023.

 Inhofe, një personazh i fuqishëm në politikën e Oklahomas për më shumë se gjashtë dekada, vdiq të martën në mëngjes pasi pësoi një goditje në tru.

Si senator i lartë amerikan i Oklahoma-s, Inhofe ishte një mbështetës i vendosur i pesë instalimeve ushtarake të shtetit dhe një tifoz i zëshëm i caktimit të kongresit. Veterani i ushtrisë dhe piloti i licencuar, i cili do të fluturonte vetë drejt dhe nga Uashingtoni, siguroi paratë federale për të financuar projektet e rrugëve dhe urave lokale dhe kritikoi republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve që donin një moratorium një-vjeçar për projekte të tilla kafshësh shtëpiake në 2010.

Ai ishte një mbështetës i fortë i Presidentit Donald Trump. Gjatë administratës Trump, Inhofe shërbeu si kryetare e Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit pas vdekjes së senatorit republikan John McCain nga Arizona.

Guvernatori i Oklahomas, Kevin Stitt, një republikan, urdhëroi që flamujt në pronat shtetërore të valonin në gjysmë të stafit për nder të tij deri të mërkurën.

"Jim ishte një gjeneratë Oklahoman që mbrojti pamëshirshëm veteranët tanë, nuk u lëkund kurrë në mbrojtjen e vlerave tona dhe një besimtar i vendosur në ëndrrën amerikane," tha Stitt në një deklaratë.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese