Hapësire reklamuese

Bota

Përhapja e thirrjeve fashiste tek të rinjtë, Meloni kërkon që të ndalohet nostalgjia për regjimet totalitare

Shkruar nga Newsbomb
Përhapja e thirrjeve fashiste tek të rinjtë, Meloni kërkon
Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka bërë thirrje udhëheqësve të partisë së saj që të refuzojnë antisemitizmin dhe nostalgjinë për regjimet totalitare.

Thirrja erdhi pasi një hetim i fshehtë mediatik publikoi një video ku anëtarë të partisë përfaqësonin të rinjtë duke bërë përshëndetje fashiste dhe duke brohoritur “Sieg Heil”.

Gazeta italiane Fanpage gjithashtu publikoi video të anëtarëve të rinj duke brohoritur “Duce”, një referencë për liderin fashist të Italisë, Benito Musolini, si dhe një bisedë në grup ku dikush kishte postuar mesazhin: “Njerëzit hebrenj janë një racë e keqe dhe ne i përbuzim ata”.

Dy anëtarë të rinj, Elisa Segnini dhe Flaminia Pace, dhanë dorëheqjen pas publikimit të kamerës së fshehtë.

Edhe pse Vëllezërit e Italisë kanë rrënjët tek një grup neo-fashist pas Luftës së Dytë Botërore, vetë Meloni ka tentuar të distancohet nga e djathta ekstreme vitet e fundit, duke theksuar se partia e saj është konservatore.

Partitë opozitare kanë akuzuar Vëllezërit e Italisë si një parti e ekstremit të djathtë, duke kundërshtuar përpjekjet e Melonit për të paraqitur një imazh të moderuar brenda dhe jashtë vendit.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese