Hapësire reklamuese

Bota

Pauza ushtarake në rrugën e Gazës ndez përçarjet në qeverinë izraelite

Shkruar nga Newsbomb

Pauza ushtarake në rrugën e Gazës ndez përçarjet

Kur një armëpushim nuk është armëpushim? Sipas ushtrisë izraelite, kur bëhet fjalë për një “pauzë lokale, taktike të aktivitetit ushtarak për qëllime humanitare”.

Koordinatori i ndihmës humanitare i Izraelit për Gazën përcaktoi detajet e pauzës së planifikuar ditore të luftimeve midis orës 08:00 dhe 19:00 me orën lokale, përgjatë një rruge kyçe që shkon në veri nga pika e kalimit Kerem Shalom, ku ndihma pritet të dorëzohet.

Njoftimi pothuajse menjëherë shkaktoi një sulm të furishëm politik nga ministrat e qeverisë së ekstremit të djathtë – dhe një mbrojtje të shpejtë nga ushtria izraelite, duke këmbëngulur se nuk sinjalizonte fundin e luftimeve në Gazën jugore, ose ndonjë ndryshim në hyrjen e ndihmave humanitare.

Fakti që ky njoftim ka rezultuar kaq shpërthyes nxjerr në pah situatën gjithnjë e më të vështirë të kryeministrit izraelit, i kapur mes kostove të qëllimeve të tij të paqarta dhe deri më tani të paarritshme ushtarake të shpërbërjes së Hamasit dhe kthimit në shtëpi të pengjeve, dhe aleatëve politikë ku ai mbështetet për të qëndruar. ne fuqi.

Agjencitë do të duhet ende të koordinojnë lëvizjet e tyre me ushtrinë izraelite, dhe drejtori i Gazës për Programin Botëror të Ushqimit, Matt Hollingworth, tha se testi do të ishte nëse ky koordinim u bë më i qetë dhe më i shpejtë si rezultat.

Por ai tha gjithashtu se koordinimi ishte vetëm një pjesë e pengesave me të cilat përballeshin agjencitë në dërgimin e ndihmave brenda Gazës.

Njoftimi i së dielës "nuk e zgjidh çështjen e pasigurisë dhe kriminalitetit," tha ai. "Dhe kjo është zona më e rrezikshme e Rripit të Gazës për momentin për lëvizjen e ndihmave."

Agjencitë e ndihmës raportuan gjatë fundjavës se lufta e vazhdueshme po nxiste kequshqyerjen akut në pjesë të Gazës.

Izraeli është nën presion – nga OJQ-të, aleatët dhe Gjykata e Lartë e tij – për të marrë më shumë ndihmë në Gaza.

Por kryeministri Benjamin Netanyahu përballet me kundërshtim të ashpër nga dy kolegë të kabinetit të ekstremit të djathtë, të cilët thonë se do të rrëzojnë qeverinë e tij nëse ai pranon t'i japë fund luftës dhe që e shohin dërgimin e ndihmave si vonesë të fitores së Izraelit.

Ata reaguan me tërbim ndaj njoftimit të sotëm, ku ministri i Sigurisë së Brendshme, Itamar Ben-Gvir, e cilësoi "kushdo që e mori këtë vendim" si "të keq" dhe "budalla".

Ministri i Financave, Bezalel Smotrich, tha se ndihma humanitare ndihmuan në mbajtjen e Hamasit në pushtet dhe rrezikuan t'i hidhnin në fund "arritjet e luftës".

Fakti që ushtria mund ta lëshonte këtë mesazh në një ditë kur Izraeli po varroste njëmbëdhjetë ushtarët e tij, tha ai, ishte një simptomë e lidershipit që i jepte shumë peshë opinionit ndërkombëtar dhe jo mjaftueshëm për forcat në terren.

Të dy burrat kanë kërcënuar se do të rrëzojnë qeverinë e koalicionit të Netanyahut nëse ai i jep fund luftës, siç dëshiron Amerika.

Por presioni mbi kostot e asaj lufte po rritet edhe në vend. Konflikti paralel i Izraelit me Hezbollahun në Liban është përshkallëzuar ditët e fundit, duke nxjerrë në pah rreziqet më të gjera të vazhdimit të luftës me aleatët e tyre të Hamasit.

Mbrëmë, turma të mëdha dolën për të protestuar në Tel Aviv, duke i bërë thirrje zotit Netanyahu që t'i japë fund konfliktit në Gaza dhe të nënshkruajë një marrëveshje për kthimin e 120 pengjeve izraelitë në shtëpi.

Dhe funeralet e njëmbëdhjetë ushtarëve, të vrarë në Gaza gjatë fundjavës, po tërheqin sërish në fokus pyetjet se si mund të arrihen qëllimet e deklaruara të luftës të kryeministrit të Izraelit.

Netanyahu ka premtuar "fitore totale" kundër Hamasit. Ai e ka cilësuar operacionin aktual në Rafah si një sulm ndaj batalioneve të fundit të mbetur të grupit në Gaza – të nevojshme për ta shkatërruar atë, thotë ai.

Por është e qartë se edhe shpërbërja e Hamasit si një organizatë e strukturuar ushtarake nuk do të thotë një fund i plotë i konfliktit. Forcat izraelite ende përballen me operacione guerile nga luftëtarët e Hamasit në zonat që ata i kanë pastruar më parë.

Dhe nuk ka asnjë shenjë se liderët kryesorë të grupit – Yahya Sinwar dhe Mohammed Deif – janë vrarë ose kapur.

Për zotin Netanyahu, përfundimi i luftës ka të ngjarë të sjellë një betejë të re për mbijetesën e tij politike.

Ndarjet e zbuluara sot midis ushtrisë së tij dhe aleatëve të tij nxjerrin në pah tensionet midis retorikës dhe realitetit në këtë luftë.

Dhe tensionet me të cilat përballet Netanyahu për t'i penguar ato: i kapur mes premtimit të "fitores totale" dhe perspektivës së një "lufte të përjetshme".

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese